Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Görme engelliler Kuran öğreniyor

2-3 ay içerisinde okumaya başlıyorlar

GÜNCEL
Görme engelliler Kuran öğreniyor

2-3 ay içerisinde okumaya başlıyorlar

Türkiye’de bir ilkin gerçekleştirdiği Sakarya’nın Serdivan ilçesinde 6-60 yaş arasındaki 13 görme engelli kursiyer, okuma yazma ve Kur’an-Kerim öğrenmenin yanı sıra el becerisi, bilgisayar ve din eğitimi de alarak engelleri aşıyor. 
 

Birbirinden farklı alanlarda görme engelli ve 4-6 yaş çocuklara eğitim vermesiyle Türkiye’de ilk olan, Halk Eğitim Merkezi ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenerek 2 ay önce faaliyete başlayan kursta eğitim imkanları takdir ediliyor.
  BİLGİSAYAR VE EL BECERİLERİ EĞİTİMLERİ DE VERİLİYOR
  Yaşları 6 ile 60 arasında değişen 13 görme engelli öğrenci, özel eğitim alan usta öğreticiler nezaretinde önce Braille Alfabesini daha sonra ise Arapçasıyla birlikte Kuran-ı Kerim okumayı öğreniyor. Teknolojinin de gerisinde kalmayan öğrenciler görme engellilere göre hazırlanan bilgisayarlarda derslerini ise yine kendileri gibi görme engelli olan Sakarya Üniversitesi Bilişim Dairesi Uzmanı İbrahim Bingül’den alıyor. Halk Eğitim Müdürlüğü ise kursiyerlere el becerileri noktasında destek oluyor. Öğrenciler Milli Eğitim Müdürlüğü kapsamında oluşturulan sınıfta da eğitimlerinden geri kalmıyorlar.
  “YILLARDIR BUNUN ÖZLEMİNİ ÇEKTİK”
  Braille alfabesine kurs açıldığında başlayan 54 yaşındaki Fatma Şan, 2 ay içerisinde öğrendiği Braille alfabesi sayesinde Kur’an-ı Kerim okumaya başladı. Görme engelli olduğu için çok istemesine rağmen Kur’an-ı Kerim okuyamadığını belirten Şan, “Sakarya’da böyle bir yer açıldığını duyunca geldim. Braille alfabesi ile ömrümün sonuna kadar Kur’an-ı Kerim okumayı istiyorum” dedi. Öğrenme aşamasında biraz zorlandıklarını ancak şimdi okumaya geçtiklerini ifade eden görme engelli Zübeyde Baştar ise “Biz bunun yıllardır özlemini çektik. Allah’a şükür muradımıza erdik” diyerek kendisi gibi görme engelli olup ta bu imkandan faydalanmak isteyenleri kursa davet etti.
  2-3 AY İÇERİSİNDE ÖĞRENİYORLAR
  Braille Alfabesini önce Türkçe sonra da Arapça öğrettiklerini ifade eden Kurs Öğreticisi Nagihan Anar, iki adımdan sonra Kur’an-ı Kerim öğretilmeye başlatıldığını belirterek, hiç bilmeyen bir kişinin 2-3 ay içerisinde okumaya başladığını söyledi.
  SAĞLIKLI ÇOCUKLAR İLE GÖRME ENGELLİ ÇOCUKLAR KAYNAŞTI
  Kursun en büyük özelliğinin görme engelli ve 4-6 yaş sağlıklı çocuklarının ve büyüklerinin bir arada olması ve kaynaşması olduğunu belirten Kurs Öğreticisi Şule Bayraktar, “Biz projeyle yola çıktığımız zaman 4-6 yaşındaki sağlıklı çocuklarının da görme engelli çocuklarla bir arada olarak, onları anlamaları, kendi hayatlarında da şükretmeleri bilmeleri noktasında bir yola çıktık” dedi.
  8 YAŞINDAKİ MİNİK, OKUDUĞU ŞİİRLE KENDİSİNİ DİNLEYENLERİ DUYGULANDIRDI
  Öte yandan görme engelli öğrencilerden 8 yaşındaki Ecrin Eslem Köse’nin okuduğu şiir kursu ziyarete gelen Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’ı ve kendisini dinleyenleri duygulandırdı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
6 + 5 =