Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Fidye operasyonunda Sakarya'dan gözaltı

ASAYİŞ
Fidye operasyonunda Sakarya'dan gözaltı

Türkiye'nin "Bakır Kralı" olarak bilinen iş adamı Cüneyt Ali Turgut'un babası ve saat devi Dost Saat'in kurucusu işadamı Mehmet Turgut'un bir süre önce fidye için kaçırıldığı ortaya çıkmıştı. Polis, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakınlığıyla tanınan işadamını bulmak için seferber olmuştu. Turgut'u fidye için kaçırdıktan sonra öldürüldüğü ortaya çıktı.

CESEDİ ŞİLE'DE BULUNDU

5 milyon euro fidye için kaçırıldıktan iki gün sonra öldürüldüğü belirlenen Mehmet Turgut'un cesedi Ballıca'da toprağa gömülü olarak bulundu.

5 İLDE OPERASYON YAPILDI

Asayiş Şube Müdürlüğü, Kayıp Şahıslar Büro Amirliği ekipleri tarafından yürütülen soruşturmada polis işadamını kaçıranların kimliklerini tespit etti. Gerekli delillerin toplanmasının ardından bugün 4 ilde ortak operasyon yapıldı. Van, Sakarya,Balıkesir, Kırıkkale, Kocaleli illerinde yapılan operasyonda şu ana kadar toplam 19 kişi gözaltına alındığı belirtildi.

ÇETENİN ELEBAŞLARI VAN'DA YAKALANDI

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği tarafından yapılan operasyonda kaçırma ve fidye isteme çetesinin ele başı olan 6 kişinin Van'da yakalandığı öğrenildi. Bu kişiler arasında ünlü bir uyuşturucu tacirinin oğullarının da bulunduğu öğrenildi.

MAKAM ŞOFÖRÜ DE GÖZALTINDA

Polis, Turgut'un 12 yılık makam şoförünün, fidye isteyen zanlılarla iletişim halinde olduğunu tespit etti. Makam şoförü ile ailenin özel işlerinde çalışan diğer şoför gözaltına alındı.

İŞADAMINI DÖVEREK ÖLDÜRMÜŞLER

Gözaltına alınan şüpheliler Kayıp Şahıslar Büro Amirliğinde sorgulandı. Şüphelilerin işadamını ilk kaçırdıkları gün Kocaeli ilçesinde bir eve götürdüklerini anlattıkları öğrenildi. Şüphelilerin burada darp ettikleri, Mehmet Turgut'un bu dayak sonucu bir gün sonra ölmesi üzerine gömdüklerini anlattıkları belirtildi. Şüphelilerin İşadamını gömdüklerini söyleyerek gösterdikleri Kocaeli, Ballıca'da yapılan kazı çalışmalarında bir erkek cesedi bulundu. Tanınmayacak halde bulunan ceset incelenmek üzere Adli Tıp Morguna kaldırıldı. Yetkililer, şüphelilerin sorgularının devam ettiğini gözaltı sayısının önümüzdeki günlerde artabileceğini belirttliler.

İŞLERİ OĞLUNA DEVRETMİŞTİ

Aslen Antalya Aksekili olan Mehmet Turgut, yaşının ilerlemesi sebebiyle işlerini kendisi gibi işadamı olan oğullarına devretti. Ancak Tahtalale'yle olan bağını kesmedi. Mehmet Turgut'un oğullarından Faruk Turgut kendisiyle birlikte saat sektöründe kalırken, diğer oğulları Cüneyt Ali Turgut ve Abdullah Turgut farklı bir alanda yol almayı tercih etti. 2001 krizinde farklı bir alana yönelmeyi uygun gören ve bunun üzerine araştırmalar yapan Cüneyt Ali Turgut, bakır tel sektöründe karar kıldı. Kayseri'de üretim yapan Mega Metal'in sahibi olan Cüneyt Ali Turgut, 10 yılda 5 kez en büyük 500 ihracatçı arasına girdi. Mega Metal, Uluslararası Kalite Ödülü'ne de layık görüldü.

ÜNLÜ MARKALARIN TEMSİLCİSİ

Turgut Ailesi, önceki işi olan saatçiliği de hala sürdürüyor. 1970'li yıllarda Tahtakale'de Asri İş Hanı'nda saat ithalatçılığı yapan Antalya Aksekili Mehmet Turgut, bu alandaki faaliyetleri zamanla değişse de hala işe devam ediyor. "Dost Saat" isimli şirketi aracılığıyla lisansını aldığı Dice Kayek, Jeep gibi ünlü markaların Uzakdoğu'da üretimini yapıp Türkiye'de satışını gerçekleştiriyor. Fransa'nın dünyaca ünlü markası Offshore Limited ve distribütörlüğünü yaptığı Alman Ingersoll markalarını da bünyesine katarak büyümesini sürdüren Dost Saat, 81 ilde 500'ün üzerinde bayisi ve Türkiye'nin önde gelen alışveriş merkezlerinde yer alan kioskları ile ürünlerini tüketicilere sunuyor

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
6 + 1 =