Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Dişli, Doğantepe Göleti’nde incelemede bulundu

“Göletten su cazibe ile köylere gelecek"

SİYASET
Dişli, Doğantepe Göleti’nde incelemede bulundu

“Göletten su cazibe ile köylere gelecek"

‘7 köy sulanacak’

 

AK Parti Milletvekili adayı Şaban Dişli, Geyve Doğantepe Sulama Göleti inşaatında incelemede bulundu. Çalışmalar hakkında bilgi alan Dişli, Geyve ovasını sulayacak olan göletin 2017 Haziran ayında hizmete gireceği belirtti.

 

7 KÖY SULANACAK

Doğantepe Sulama Göleti’nin 3 milyon metre küp su tutma kapasitesine sahip olduğunu söyleyen Milletvekili adayı Şaban Dişli, “Göletten su cazibe ile köylere gelecek. Bu yüzden Geyve İlçemiz’deki Sulama Birliği’nin iki büyük devasa motopompaş sisteminin birisi devre dışı kalacak. Dolayısı ile hem Sulama Birliği’ne elektrik maliyeti açısından büyük katkı sağlayacak, hem bu bölgeyi sulama sistemine alabileceğiz” dedi.

 

SULAMAYA KREDİ DESTEĞİ

Milletvekili adayı Dişli, çiftçilere yönelik sulama kredisi desteği vereceğinin de Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandığını belirterek, “ AK Parti dün olduğu gibi bugünde çiftçinin, üreticinin yanında. Sulama kredisi desteği ile çiftçilerimiz modern sulama sistemini arazilerinde çok rahat bir şekilde uygulayacaklar” şeklinde konuştu.

 

TÜRKİYE’NİN MEYVE DEPOSU

Geyve’nin, Türkiye’nin meyve deposu  olduğunu da ileri süren Dişli, “Bu göletin hizmete girmesi ile meyve deposunun alanının genişletmiş ve  araziyi daha verimli hale getirmiş olacağız. Toplam 20 milyon liralık bir yatırım olan Doğantepe Sulama Göleti 2017 Haziran ayında teslim edilecek” ifadelerine yer verdi.

 

TAŞ OCAĞI

 

Barajın önündeki bent ve dolgu alanını için DSİ tarafından Sütalan Köyü üzerindeki büyük kayalar gösterilmişti diyen Milletvekili adayı Dişli, “Ancak köy halkının haklı tepkisi ile bundan vazgeçildi. Oranın iki sakıncası olduğunu inşaat firması da söyledi. Birincisi taş alınması düşünülen alan birinci derece SİT alanı, ikincisi köylü kayanın patlatılmasıyla tarım arazilerinin ve evlerinin zarar görmesinden endişeli. Her ne kadar modern patlatma teknikleri olsa da, halkın endişesini ortadan kaldıramazsınız. O nedenle gölet için taşın Sütalan Köyü’nden alınmasından vazgeçildi. Şimdi ya beton zemin yapılacak, yada başka bir yerden taş temin edilecek” şeklinde konuştu.

 

Milletvekili adayı Şaban Dişli’ye Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya ile Geyve AK Parti İlçe Başkanı Muhittin Irmak’ta eşlik etti.

 

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz