Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Deva Partisi Kadına Şiddetle Mücadele Eğitimi Gerçekleştirdi

DEVA Partisi İl Binasında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konusunda Eğitim düzenlendi.

SİYASET
Deva Partisi Kadına Şiddetle Mücadele Eğitimi Gerçekleştirdi

 

DEVA Partisi Sakarya Kadın Çalışmaları Başkanı Av.Hayrunisa Nur Gökçe Dursun’un sunumuyla yapılan Kadına Şiddetle Mücadele Eğitimi, katılımcılar tarafından büyük bir beğeni ve ilgiyle dinlendi.

Deva Kadına Şiddeti Gündeminde Tutuyor

DEVA Partisi Kadın Çalışmaları Başkanları’nın öncülüğünde, geçen hafta, Adapazarı Merkezde 25 Kasım tarihinde, Atatürk Kültür Merkezi önünde “Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle yapılan açıklamadan sonra,  Demokrasi ve Atılım Partisi bir gün önce de İstanbul’da Kadın ve Eğitim Çalıştayı düzenledi. DEVA Genel Başkanı Ali Babacan ve genel başkan yardımcılarının da katıldığı çalıştayın ana gündemi kadına şiddetti. DEVA Kadına şiddeti gündeminde tutmak üzere 28 Kasım’da da Sakarya İl Binasında Kadına Şiddetle Mücadele Eğitimi düzenlendi. 

“Eğitimde  Kadın Dayanışması Gerçekleşti”

DEVA Partisi Sakarya Kadın Çalışmaları Başkanlığınca, bu hafta başında da DEVA Partisi etkinlikleri kapsamında Sakarya İl Binasında Kadına Şiddetle Mücadele Eğitimi düzenlendi. DEVA Partisi kadın çalışmaları başkanları ve üyeleri ile il yöneticilerinin de katılımı ile gerçekleşen eğitime, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu ve yönetiminde görev yapan Ayşe Nurdan Aydın, Filiz Sezer Aydoğan, Melek Büyükşahin, SASÇED ( Sakarya Sağlık Çalışanları ve Emeklileri Derneği)  Yönetiminden  Abdülkerim Çatalbaş, Şiddet mağduru ve konuşmacı olarak katılan Çiğdem Bozkurt’ta eğitimde yer aldı. Katılımcılar, DEVA Partisi’nin etkinliğine katılmaktan memnun olduklarını belirterek, gösterilen misafirperverlik için teşekkür ettiler.

“Kadınların Bilinçlendirilmesi Gerekmektedir”

DEVA Partisi Sakarya  Kadın Çalışmaları Başkanı Av.Hayrunisa Nur Gökçe Dursun kadına yönelik her türlü şiddetin önlenebilmesi için, şiddetle mücadele eden kurumların bilinçli ve birlikte hareket etmesi gerektiğinin önemine vurgu yaparken, “Hukuki düzenlemeler kapsamında şiddete uğrayan kadınlar daha fazla mağdur edilmeksizin gerekli koruyucu – önleyici tedbirlerin alınması ve bu süreçte gerekli hukuki, ekonomik, psikolojik desteğin sağlanması ve tüm kadınların bilinçlendirilmesi gerekmektedir.” İfadelerinde bulundu.

“Şiddeti Önleyeceğiz. Ayrımcılıkla Mücadele Edeceğiz”

DEVA Partisi Sakarya  Kadın Çalışmaları Başkanı Av.Hayrunisa Nur Gökçe Dursun, verilen eğitim sırasında, “Kadına karşı şiddeti önleyeceğiz. Kadına yönelik ayrımcılıkla mücadele edeceğiz. Cezaevindeki kadınların koşullarını iyileştireceğiz!” açıklamasında bulundu. Bizler kadının eğitiminin, çalışma imkânlarına erişiminin, psikolojik taciz ve şiddete karşı korunmasının, kanun önünde eşitliğinin ve toplumsal hayatın her alanında karar almave yönetim mekanizmalarınaetkin katılımının sağlanmasının hayati öneme sahipolduğuna inanıyoruz. Çünkü toplumsal cinsiyet eşitliği, sosyal adalet ve güçlü bir toplumiçin kadınınsosyal ve ekonomik durumunun güçlendirilmesi bir zorunluluktur.

“2021 De 345 Kadın Öldürüldü. Kadınlar Yasalara Rağmen Şiddet Görüyor”

DEVA Partisi Sakarya  Kadın Çalışmaları Başkanı Av.Hayrunisa Nur Gökçe Dursun, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB) Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) tarafından 2014 yılında gerçekleştirilen Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması’na göre her 10 kadından yaklaşık 4’ü, eşi veya birlikte olduğu erkeklerin fiziksel şiddetine; D’ü psikolojik şiddete; 0’u da ekonomik şiddete maruz kaldıklarını beyan etmişlerdir. 2020 yılında Türkiye genelinde 373 kadın öldürülmüş, 263 kadın ve aile bireyi ise yaralanmıştır. 2021 yılının Kasım ayının ortasına kadar da öldürülen kadın sayısı 345’i bulmuştur. Kadınlar yasalara rağmen korunamayarak şiddet görmekte ve hunharca katledilmektedir. Bu vahim gidişatı önleyebilmek için; İstanbul Sözleşmesine sahip çıkacağız.Kadınlara yönelik şiddetle mücadele amacıyla oluşturulmuş tüm yasal düzenlemelerin etkin biçimde uygulanmasının takipçisi olacağız. Yasaların koruyucu etkisini ortaya çıkaracağız. Uygulamada ortaya çıkan sorunları ortadan kaldıracağız. Yeni düzenlemeler yapacağız.DEVA’nın Kadına ilişkin Politikaları ve Eylem Planları hazır. ” İfadelerini kullandı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
3 + 5 =