Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan SETA paneline katıldı

GÜNCEL
Cumhurbaşkanı Erdoğan SETA paneline katıldı

Sakaryalı akademisyen Prof. Dr. Burhanettin Duran’ın Başkanlığını yaptığı SETA tarafından düzenlenen Başkanlık Sistemi Örnekleri ve Türkiye İçin Yol Haritası Sempozyumu’na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı.

AÇILIŞI DURAN YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen "Başkanlık Sistemi İçin Ülke Örnekleri ve Türkiye İçin Başkanlık Sisteminin Temel Dinamikleri" panelinde konuştu. Panelin açılışında konuşan Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran, "Türkiye'nin başkanlık sistemi arayışı, siyasi hayatımız açısından artık geri dönülemez bir süreç yolundadır" dedi. Duran ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer katılımcıları vakıfta ağırlamanın kendileri için büyük bir şeref olduğunu söyledi.
 

SELÇUKLU ÖRNEĞİ

Daha sonra kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, coğrafyada kurulan devletlerin tarih boyunca hep değişimci, dönüşümcü, reformcu adımların öncüsü olduğunu, Selçuklu'nun, Osmanlı'nın bulundukları coğrafyalardaki tüm medeniyet değerlerini alıp onları yeni bir tertiple kendi halklarının ve dünyanın hizmetine sunduğunu anlattı.
 

ÇÖZÜM YOLLARI

Son 150-200 yılda tarihi çizginin dışına çıkılarak birebir uyarlama, tercüme hatta kopya yoluyla yeni bir yol çizilmeye çalışıldığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:  "Karşılaştığımız sıkıntılar karşısında çözümü hep başka adreslerde aradığımız için bir türlü kendimize has yöntemler maalesef geliştiremedik. Halbuki çözüm yolu, Osmanlı Mebusan Meclisi'nin, İstiklal Harbi'ni veren ilk meclisimizin duvarında asılı duruyordu. Ne yazıyordu orada? Şura Suresi'nin 38. ayeti yazıyordu, 'Onların işleri aralarında istişare iledir'. Aslında bu şu anda bile yani Danıştay diye ifade ettiğimiz ki şura-yı devlettir ama tabii şura-yı devlet şu anda devrede değil tam aksine şura-yı devlet olmaktan çıktı devleti yargılayan bir mekanizma haline geldi. Hangi noktada? İdari noktada. Böyle bir sıkıntının içerisindeyiz. Sayın Başkan bu noktada hakikaten çok çok ferasetli bir hanımefendi. O bunu söylüyor yani biz, burada devletin işini nasıl kolaylaştırırız, nasıl yol açıcı adımlar atılmasını sağlayabiliriz, bu konuda yardımcı olmamız gerekirken, şu andaki yapı buna imkan vermiyor, müsaade etmiyor. Böyle bir durum var. Onun için bu reform, idari noktada çok çok büyük önem arz ediyor."
 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz