Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Çözüm Masasını Anlattı

Çözüm Masasını Anlattı

GÜNCEL
Çözüm Masasını Anlattı

Çözüm Masasını Anlattı

Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası Koordinatörü Taha Toplu, sürdürülen çalışmaları değerlendirdi. Çözüm Masası’nın vatandaş ve Büyükşehir Belediyesi arasında köprü görevi üstlendiğine dikkat çeken Toplu, “Vatandaşlarımızla interaktif bir süreç izliyoruz. Gerek yüz yüze gerekse telefonla iletişim halinde olarak tüm talepleri gerekli birimlere iletiyoruz. Bu konuda ciddi bir envantere de sahibiz. Lokal bir çalışma olacaksa elimizde ki envanterleri kullanıyoruz” dedi.

Çözüm Masasının görev tanımı nedir?
Çözüm masası, Sakaryalı vatandaşlarımızın zaman kaybını önleyerek yerel yönetimlerle kaynaşmasını, daha kolay ve daha iyi bir hizmet almasını sağlamak amacıyla 2007 yılında kurulmuştur. Kurumda çözüm masası birimimiz etkin bir şekilde çalışmakta, vatandaş ile belediye arasında adeta bir köprü vazifesi görmekteyiz. Halkımızın istek, şikâyet ve görüşlerini değerlendirip ilgili birimlere aktarmaktayız. İş takibini en iyi şekilde yaparak birimlerden gelen cevapları vatandaşlara en hızlı şekilde iletmeye özen gösteriyoruz. Ayrıca belediyemiz tarafından verilen hizmet ve projeleri vatandaşlarımıza tanıtarak yerel hizmetlerimizin halka daha yakın olmasına büyük katkı sağlamaktayız.

Çözüm Masası olarak gerçekleştirdiğiniz çalışmalar hakkında neler söylersiniz?
Çözüm masası olarak asıl amacımız yukarıda da belirttiğim gibi vatandaşlarımızın istek, şikâyet ve görüşlerini dikkate alarak çözüm yollarını bulmaya çalışmaktır. Bunlarla birlikte ilköğretim öğrencilerine yönelik Yenikent sosyal tesislerinde animasyon film gösterimleri düzenliyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda Büyükşehir Belediyemizin yaptığı projeleri tanıtmaktayız. Bir diğer çalışmamız ise Sakarya üniversitesine yeni kayıt yaptıran öğrencilerimize rehberlik hizmetinde bulunarak Sakarya ili hakkında bilgi ve tanıtım turları düzenliyoruz. 

Vatandaşlar Çözüm Masası’na başvurmak için nasıl bir yol izlemeliler?
Vatandaşlarımız Çözüm masamızı şahsen ziyaret ederek ve Alo 153 Büyükşehir Sesli Bilgi Sistemi aracılığıyla Çözüm masamıza başvuruda bulunulabilmektedirler. Büyükşehir Belediyemizin 444 40 54 numaralı ana santrali de, başvuru için kullanılabilecek bir diğer yoldur. Ayrıca Akyazı, Sapanca ve Karasu ilçelerimizde bulunan Çözüm Masası şubelerine de vatandaşlarımız başvurabilmektedirler. Çözüm masasına bir diğer başvuru yöntemi de internetteki web sitesi ve mobil uygulamadır.
Çözüm masamıza ulaşma yollarına e-mail yöntemini de ekledik. cozum.masasi@sakarya.bel.tr mail adresi, çözüm masamıza en kolay ve en çabuk ulaşabilecek yollardan biridir. Bunların dışında vatandaşlarımız bizlere sosyal medya, ttnet mesaj, bilgi edinme, Bimer ve Cimer yollarıyla da ulaşabilmektedir.

Üniversite öğrencilerine yönelik geziler düzenleniyor. Burada ki amacı şehri tanıtmak olarak söyleyebilir miyiz?
Evet, hem Sakarya ilimiz tanıtmak hem de Büyükşehir belediyemizin hayata geçirdiği hizmetlerin ve yatırımların öğrencilerimiz tarafından yakından takip edilmesini sağlamaktayız. Farklı şehirlerden gelerek yerel yönetimlerin şehirde gerçekleştirdiği faaliyetlerden haberdar olmalarını önemsiyoruz. Her yıl düzenli olarak böyle programlar düzenleyerek şehrimizi en iyi şekilde tanıtıyoruz. Öğrencilerimiz şehirde yapılan sosyal, kültürel, çevre ve daha birçok alanda yapılan çalışmaları yerinde görme ayrıcalığını elde ediyorlar. İnşallah ilerleyen dönemlerde de bu tarz çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Öğrencilerden nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?
Öğrenci ve görevli öğretmenlerden olumlu dönüşler alıyoruz. Öğrencilerimiz çevresel, sosyal ve kültürel yatırımları yakından inceleme fırsatı buldukları için başta Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve bizlere teşekkürlerini iletiyorlar. Şehre yeni gelen öğrencilerimizin yapılan yatırımlar hakkında düşüncelerini önemsiyoruz. Ofis Sanat Merkezi, Ziya Taşkent Konser Salonu, Hidroelektrik Santrali, Faik Baysal Kütüphanesi, Macera Park, Arıtma ve İçmesuyu Tesisleri’ni gördüklerinde gerçekten hayranlıklarını gizleyemiyorlar. Bunlarda bizlerin olumlu dönüşler almasına vesile oluyor.

Halkla ilişkiler konusunda yazılı ve görsel materyalleriniz var mı?
Tanıtıcı broşürler hazırlıyoruz. Basın bültenleri ile de bunları destekliyoruz. Sosyal Medyayı da bu anlamda aktif kullanıyoruz. Halkımızın yerel yönetimlerin yaptığı çalışmalar, projeler ve diğer sosyal faaliyetlerden haberdar olmaları gerekmektedir. Çözüm Masası olarak üniversitede stand kurduk. Bu stantta Belediyemizin yaptığı çalışmaları, etkinlikleri ve diğer faaliyetlerin yer aldığı kitapları öğrencilerimiz ile paylaştık.

Çözüm Masası’nın Büyükşehir ve vatandaş arası iletişimde Çözüm Masası’nın bir köprü vazifesi gördüğünü söylediniz. Bunu biraz açabilir miyiz?
Her gün değişik yollarla birimimize ulaşan başvuruları değerlendiren personellerimiz, zamanla yapılan başvurulara aşina olmakta ve çözüme giden en kısa yolları öğrenmektedir. Vatandaşlarımızın sorunlarını dinleyen ve takip eden bir muhatabının olması, tatmin edici çözüm bulunamamış olsa bile, vatandaşların gönlünü ve takdirini kazanmada etkin olmaktadır. Çözüm masasına yapılan her başvuru, çözümün başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Çözüm masasına ulaştırılan sorunları hem ilgili birimlere ulaştırmak hem de sorunların çözülmesini sağlamak üzere bunların takip etme görevini üstlenmektedir. Çözüm masasının çalışmaları sonucunda sorunlar zaman dâhilinde çözüme kavuşmaktadır.

SEMOS uygulaması ile muhtarlarla iletişim konusunda büyük bir adım atıldı. Sizin düşünceleriniz neler?
Bilindiği üzere kısa süre öncesinde Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı kuruldu. Muhtarlık Hizmetleri de ayrıca o dairede hizmet vermeye başladı. Büyükşehir Belediye Başkanımızın da her zaman ifade ettiği gibi; Muhtarlar bizim çözüm ortaklarımızdır. Vatandaşlarımız tarafından bizlere iletilen talepleri sümen altı etmemiz mümkün değil. Her zaman ekip çalışması ile birlikte interaktif bir süreç izliyoruz. Gerek yüz yüze gerekse telefonla iletişim halinde olarak tüm talepleri gerekli birimlere iletiyoruz. Bu konuda ciddi bir envantere sahibiz. Lokal bir çalışma olacaksa elimizde ki envanterleri kullanıyoruz. Talep ve istekler konusunda kurumumuz ciddiyeti içerisinde sonuca ulaştırmaya gayret gösteriyoruz.

Şehirde yapılan çalışmalarda vatandaşlar yeterince bilgi sahibi mi?
Bu konuda çalışmalarımız mevcut. Hangi bölgede çalışma varsa o bölgedeki vatandaşlarımızın görüşlerini alıyoruz. İletişim boşluğuna hiçbir şekilde fırsat vermiyoruz. Onların yapılan çalışmalar ile ilgili görüşlerini önemsiyoruz. Büyükşehir Belediyemizin köprü, cadde, yol gibi düzenleme çalışmaları başlamadan önce projeyi kapsayacak bölgelere giderek başta mahalle muhtarları olmak üzere o proje ile ilgili bilgilendirme ve gerekli tanıtım amaçlı materyal dağıtımları yapıyoruz. Bu da halkımız tarafından olumlu karşılanıyor. Her zaman dediğimiz gibi iletişim boşluğu oluşmamasına özen gösteriyoruz
 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
5 + 3 =