Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

90 gün sonra yeniden sandık başına

SİYASET
90 gün sonra yeniden sandık başına

Başbakan Davutoğlu son görüşmesini MHP lideri Devlet Bahçeli ile yaptı. Devlet Bahçeli’nin katı tutumu nedeniyle görüşmeden koalisyon çıkmadı. Davutoğlu’nun görevi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iade etmesi durumunda Türkiye 90 gün sonra yani 22 Kasım tarihinde yeniden sandık başına gidecek.

TÜRKİYE SEÇİME GİDİYOR

7 Haziran seçimlerinin üzerinden tam 71 gün geçti. Başbakan Davutoğlu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile iki kez biraraya geldi ve bu görüşmelerden koalisyon çıkmadı. Devlet Bahçeli'nin bütün olumsuz açıklamalarına rağmen, Başbakan Davutoğlu MHP liderinden yeniden randevu istedi. Bugün saat 14'te başlayan ve 2,5 saat süren görüşmeden hiçbir mesafe alınamadı.

SEÇİM TARİHİ 22 KASIM
Başbakan Davutoğlu görevi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iade etmesi durumunda Türkiye 90 gün içinde seçime gidecek. Siyasi kulislerde seçim tarihinin 22 Kasım olduğu iddia ediliyor.

AZINLIK HÜKÜMETİ Mİ SEÇİM HÜKÜMETİ Mİ?
Peki Türkiye'yi hangi hükümetle seçime gidecek? Bunun için iki ihtimal var. Birinci ihtimal azınlık hükümeti. AK Parti lideri Davutoğlu'nun oluşturduğu hükümet Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmasıyla birlikte Hükümet görevine başlayabiliyor. Azınlık hükümeti meclisten güvenoyu alması için ise AK Parti'nin MHP'nin desteğine ihtiyacı var. Muhalefet partilerine üye yaklaşık 20 milletvekili oturuma katılmazsa AK Parti bir azınlık hükümeti kurabilecek.

İkinci ihtimal ise seçim hükümeti. Cumhurbaşkanı'nın her partiden meclis çoğunluğuna göre atayacağı bakanlardan oluşan Hükümet ülkeyi seçime götürecek.

90 GÜN SONRA YENİDEN SANDIK BAŞINA
Hangi seçenek hayata geçirilirse geçirilsin Türkiye 90 gün sonra yeniden sandık başına gidecek. 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz