Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Yetişkin Köpek, Kedi ve Gelinciklerin Çip Uygulaması Bitmesine Az Kaldı

Evcil hayvanlarınız için mikroçip uygulamasının bitmesine az kaldı.

GÜNCEL
Yetişkin Köpek, Kedi ve Gelinciklerin Çip Uygulaması Bitmesine Az Kaldı

Evcil hayvanlarınız için mikroçip uygulamasının bitmesine az kaldı.

Mikroçip bir veteriner kliniğinde veya barınakta tarandığında, cihazda evcil hayvanınıza özel kayıt numarası okunur. Mikroçip, dostunuzun kürek kemikleri arasında gevşek deri altına enjekte edilir. Bu işlem bir veteriner hekim tarafından yapılır ve bir aşı yapmak kadar basit ve hızlıdır. 2022 itibarıyla evcil hayvanlara mikroçip takmak zorunlu hale geldi. Mikroçipler sayesinde hayvanların tüm bilgilerine ulaşılabiliyor. Zamanında uygulamayan vatandaşlarımız ciddi para cezası ile karşı karşıya kalabileceklerdir. 2021 de açıklanan para cezası hayvan başına on bin tl dir.

Serbest Veteriner Klinikleri ve Poliklinikleri tarafından yapılacaktır. Mikroçip uygulanan hayvanların Ev Hayvanı Kayıt Sistemine (PETVET) kayıtları yapılacak köpeğe ait pasaport tanzim edilerek hayvan sahibine teslim edilecektir.

Mikroçip uygulanan hayvanların mikroçip numarası el terminali okuyucusu ile okunabilecek böylece hayvanın kime ait olduğu, kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm aşıları, geçirdiği hastalıklar, kullanılan ilaçlar kayıt altında alınacaktır. Bu uygulama ile köpeklerin sokağa terkedilmesinin önüne geçilerek mikroçip takılan hayvanın tüm geçmişi tek bir sistem üzerinden görüntülenebilecektir.

Tüm köpek sahibi vatandaşlarımızın, köpeklerinin çiplendirilmesi ve sisteme kaydedilmesi işlemleri için 2022 yılı sonuna kadar Veteriner Hekim Muayenehanelerine veya Polikliniklerine başvurmaları gerekmektedir.

Kedilerin ve gelinciklerin çiplendirilmesi ve sisteme kaydedilmesi işlemleri ise 2022 yılında başladı ve de devam etmektedir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz