Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Yemek Yarışmasında Sakaryalı Meslek Lisesi Öğrencilerinden Dünya Şampiyonluğu

Uluslararası Gastronomi Festivali İstanbul Mutfak Günleri Yemek Yarışmasında, Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Adapazarı Sezginler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri iki altın, bir gümüş madalya kazandılar.

GÜNCEL
Yemek Yarışmasında Sakaryalı Meslek Lisesi Öğrencilerinden Dünya Şampiyonluğu

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) ve Tuzla Belediyesi iş birliği ile bu yıl 19'uncusu düzenlenen Uluslararası Gastronomi Festivali İstanbul Mutfak Günleri Yemek Yarışmasında, Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Adapazarı Sezginler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri iki altın, bir gümüş madalya kazandılar.

22 ülkeden 1056 katılımcının yarıştığı üç gün süren etkinlikte, 92 kişilik jüri 78 kategoride değerlendirme yaptı. Etkinlik alanında her 30 dakikada bir deniz mahsulleri ve tatlı çeşitlerine kadar birbirinden farklı kategorilerde yarışan yarışmacılar için 21 mutfak kuruldu. Türkiye Aşçılık Millî Takımı üyelerinden oluşan jüri, değerlendirme masalarında puanlama yaparken, ziyaretçiler için de tadım masaları hazırlandı. Birbirinden farklı hünerlerin sergilendiği "Mutfakta Artistik Sanat" çalışmaları için de ayrı bir bölümün yer aldığı, İstanbul Tuzla’da gerçekleştirilen yarışmaya Sakarya’dan iki okulumuz katılım sağladı.

İKİ ALTIN BİR GÜMÜŞ MADALYA

Uluslararası Gastronomi Festivali Mutfak Günleri Yemek Yarışmasına katılan Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ileAdapazarı Sezginler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesiiki altın bir gümüş madalya kazandı. 

Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10.sınıf öğrencisi Ecemnur Güngör Ana Yemek Kategorisinde Balık Tabağı ile ‘Dünya İkincisi’ olarak gümüş madalya ve 12.sınıf öğrencisi Sıla Şahin Tatlı Kategorisinde Tatlı Tabağı ile ‘Dünya Şampiyonu’ olarak altın madalya; Adapazarı Sezginler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Metehan Kocukoğlu Balık Tabağı kategorisinde ‘Dünya Şampiyonu’ olarak altın madalya kazanarak Sakarya’ya büyük gurur yaşattılar.

ŞAMPİYONLARIMIZI TEBRİK EDERİZ

Sakarya İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Uluslararası alanda üç temel etkinlikten biri olan yarışmanın yemek yapmak, yaptığı yemeği sunmak, mutfakta yetişmek ve işinin ehli olmak noktasında çok önemli olduğunu ve okullarımızın bu alandaki çalışmalarının çok kıymetli olduğunubelirtti.Türkiye Aşçılık Millî Takımı üyelerinden oluşan jürinin değerlendirdiği yarışmadan iki şampiyonluk ve bir ikincilikle dönen okullarımızı tebrik ederek başarılarının devamını dileyen Savaşçı; “Öğrencilerimizin becerilerini geliştirerek mutfak sanatını ve mesleki çalışmaları ileri taşımak nitelikli istihdam için önceliğimizdir.” dedi

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
2 + 8 =