Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Yasal ve Anayasal hakkımız engellenemez: Burada Bebek işyeri sendikalı olacak!

Petrol-İş Düzce Şubesi olarak, Sakarya ili Hendek ilçesi 2. OSB’de kurulu bulunan Burda Bebek Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. işyerinde 15 Ocak 2023 tarihinde sendikal örgütlenme mücadelemizi başlattık.

GÜNCEL
Yasal ve Anayasal hakkımız engellenemez: Burada Bebek işyeri sendikalı olacak!

Petrol-İş Düzce Şubesi olarak, Sakarya ili Hendek ilçesi 2. OSB’de kurulu bulunan Burda Bebek Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. işyerinde 15 Ocak 2023 tarihinde sendikal örgütlenme mücadelemizi başlattık.

Burda Bebek işyeri, biberon ve emzik gibi plastik bebek ürünleri üretmektedir. Şirket anne ve bebek ürünlerinde sektörde pazar lideri konumdadır. Bebsi, Wee Baby, Mycey ve İngiltere menşeli Tommee Tippee markalarına sahiptir. 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren Burda Bebek, sektörde lider konumuna ve marka değerine rağmen, ne yazık ki, çalışanlarının haklarına aynı özeni göstermemektedir. 

Çoğunluğunu kadın olmak üzere toplamda 250 kişinin çalıştığı Burda Bebek’in sektöründe önemli bir şirket haline gelmesinde en büyük pay kuşkusuz çalışanlarındır. Bugüne kadar gecesini gündüzüne katan ve alın teri dökerek fedakârca çalışan Burda Bebek işçisi, artık sendikalı olarak çalışmak istemektedir.

İşyerine sonuna kadar sahip çıkan Burda Bebek işçileri, çalışma şartlarını iyileştirmek için yasal ve Anayasal haklarına dayanarak Petrol-İş üyesi olmuşlardır. 2023 yılı Ocak ayında başlattığımız örgütlenme sürecinde belli bir aşamaya geldikten sonra 16 Mart 2023 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan çoğunluk tespiti istenmiştir. Akabinde 22 Mart 2023 tarihinde Bakanlık’tan talebimize olumlu yanıt gelmiştir. 

Ancak Burda Bebek işvereni, çoğunluk tespitine hukuki itirazda bulunmuştur. Sendikal örgütlenme sürecini baltalamak ve işçileri yıldırmak isteyen işveren, bu girişiminde sonuca ulaşamamış, İstinaf ve Yargıtay süreçleri dahil olmak üzere yargı, işvereni haksız bulmuş ve işveren aleyhine karar vermiştir.

Yargı süreci devam ederken işveren, önce üç işçi arkadaşımızı işten çıkarmıştır. 

Nihayetinde 9 Kasım’da Yargıtay’ın sendika lehine verdiği karar ile örgütlenme süreci yeniden işlemeye başlamıştır. Bu karardan sonra yetki tespitimizi almak üzere tarafımızdan Bakanlık’a başvuruda bulunulmuştur.

Fakat işveren sendikal örgütlenmeye karşı tutumunu sürdürmüş ve beş üye arkadaşımızı daha işten çıkarmıştır.

Petrol-İş Sendikası ve Burda Bebek işçileri, tüm bu süreçte çalışma barışını korumak için sorumlu bir tutum almış ve işverenle diyalog kurmaya çalışmıştır. 

Bu çerçevede, 16 Kasım Perşembe günü şirket İnsan Kaynakları Müdürü ile bir görüşme gerçekleştirilmiş, görüşmede sendikal ve hukuki durum değerlendirilmiş, yetkililere sendikal örgütlenmeye karşı yapılanların hukuk dışı olduğu ifade edilmiştir. 

Bu hafta Bakanlık tarafından olumlu yetki tespitinin gelmesinin ardından sendikamız tarafından toplu sözleşme taslağımız işverene iletilecektir. 
Sendikamızın tüm gayretine ve sorumlu yaklaşımına rağmen işveren, işçilerin haklarını tanımamakta ısrar etmektedir. 

Bu süreçte, çalışanlara sendikadan istifa etmeleri baskısı yapılmakta, işçiler işten çıkarma ile tehdit edilmekte ve işyerinde bu yönde mobbing uygulanmaktadır.

İşten çıkarmalar, istifa baskısı ve mobbing uygulamalarının dışında işveren, sendikal örgütlenmenin başarıya ulaşmasını engellemek için işçilere daha önce vermediği bazı sosyal hakları dahi vermiştir.

50’den fazla ülkeye ihracat yapan ve tanınmış markalara sahip Burda Bebek işyerinde ücretler, asgari ücretin ancak üzerindedir. Alım gücünün her geçen gün düştüğü ülkemizde ekonomik haklarını bir nebze olsun yükseltmek ve çalışma koşullarını düzeltmek isteyen işçilerin sendikalı olmak istemesi en doğal haklarıdır. 

Burda Bebek işvereni, işçi ve sendika karşıtı tutumundan vazgeçmelidir. İşveren şirket internet sitesinde de yayımladığı 5 değerinden birisi olan “Çalışana değer vermek” ve insan odaklı şirket olmanın gereğini yerine getirmelidir.

İşveren, sendika üyeliğini engellemek için yaptığı baskılara ve işten çıkarmalara derhal son vermeli, işçinin sendikal haklarını tanımalıdır.

Burda Bebek işçisi, haklarını sonuna kadar savunacak ve sendikal örgütlülüğüne sahip çıkacaktır. Gecesini gündüzüne katarak çalışan ve alınteri döken Burda Bebek işçisinin sendikalaşma yönündeki istek ve iradesi er ya da geç sonuca ulaşacak, bu işyerimiz sendikalı olacaktır.

Baskılar bizi yıldıramayacak, Burda Bebek işçisinin Anayasamız ve ilgili yasalarımızla korunan temel haklardan birisi olan sendikalaşma hakkını kullanması engellenemeyecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur,

Petrol-İş Sendikası 
Düzce Şube Başkanı
Ali Işık

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
8 + 2 =