Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

VETERİNER HEKİM MUSTAFA YILDIZ: "EYLÜL AYININ SON HAFTASI DÜNYA KUDUZ GÜNÜ

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, "EYLÜL AYININ SON HAFTASI DÜNYA KUDUZ GÜNÜ" diyerek, bu konu ile alakalı olarak bilgilendirmede bulundu.

GÜNCEL
VETERİNER HEKİM MUSTAFA YILDIZ:

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, "EYLÜL AYININ SON HAFTASI DÜNYA KUDUZ GÜNÜ" diyerek, bu konu ile alakalı olarak bilgilendirmede bulundu.

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, "Dünyada konuya dikkat çekmek için Eylül ayının son haftası Dünya Kuduz Günü olarak kabul edilmiştir. Kuduz Hastalığı birkaç ada ülkesi hariç tüm Dünya ülkelerinde en önemli zoonoz hastalıklardan biri olarak kabul edilmektedir. Kuduz hastalığı Ülkemizde de insan ve hayvan sağlığı açısından önemini korumaktadır.

Kuduz, 150'den fazla ülke ve bölgede görülen aşı ile önlenebilen her yıl yaklaşık 59.000 insanı öldüren viral bir hastalıktır. Köpeklerin aşılanması ve köpek ısırıklarının önlenmesi yoluyla bulaşmayı durdurmak mümkündür. Enfeksiyon, başta Asya ve Afrika olmak üzere her yıl on binlerce ölüme neden olmaktadır. Her yıl kuduzun dünyada 8,6 milyar ABD doları tutarında yaklaşık maliyete neden olduğunu belirten Dünya Sağlık Örgütü, kuduzla mücadele etmekte ve ülkelerin kendi ulusal kuduz stratejilerini geliştirmesinde ve uygulamasında eşlik etmektedir.

Dünya üzerindeki kuduz vakalarının

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
8 + 2 =