Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

ÜNİLİG Türkiye Wushu Şampiyonası başladı

ÜNİLİG Türkiye Wushu Şampiyonası, SUBÜ ve Sakarya Gençlik Spor İl Müdürlüğü ev sahipliğinde Serdivan Spor Salonu’nda başladı.

SPOR
ÜNİLİG Türkiye Wushu Şampiyonası başladı

Şampiyonanın açılış töreninde konuşan Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz, wushunun faydalarına değindikten sonra Türkiye’de yaygınlaştırmak için üniversitelerle yapılacak iş birliğinin önemini vurguladı.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen ÜNİLİG Türkiye Wushu Şampiyonası, Serdivan Spor Salonu’nda gerçekleştirilen açılış töreni ve ilk müsabakalarla başladı. Törene SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Temsilcisi Prof. Dr. Ali Tekin, akademisyenler, seyirciler ve sporcular katıldı. 28-30 Nisan 2023 tarihlerinde düzenlenecek şampiyonada 39 üniversiteden 152 sporcu ‘Sanda’ ve ‘Tao-lu’ kategorilerinde mücadele edecek.

Yüreğimiz Türkiye Cumhuriyeti için atıyor

Törenin ilk konuşmasını yapan TÜSF Temsilcisi Prof. Dr. Ali Tekin, “Federasyon olarak 2022-2023 Akademik Yılı içerisinde birçok şampiyona gerçekleştirdik ve bugün de SUBÜ ile Sakarya Gençlik Spor İl Müdürlüğü ev sahipliğinde güzel bir şampiyonanın açılışını yapıyoruz. Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu yönetimi, ekibi ve hakemleri bizlere hep yardımcı oldular ve uyum içerisinde çalıştık. Sporcu kardeşlerimize başarılar diliyor, hakemlerimize adil yönetecekleri noktasında tam güven duyuyorum. Yüreğimiz Türkiye Cumhuriyeti için atıyor. Yaptığımız sporun temelinde ülkemizin sesini dünyaya duyurmak ve başarılar kazanmak yer alıyor. Burası dünya çapındaki şampiyonalar için bizlere iyi bir gözlem fırsatı sağlayacak. Allah sakatlık vermesin” diye konuştu.

Modelimiz kıymetli bulundu

Organizasyona ev sahipliği yapmaktan ve sporcuları Sakarya’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını kaydeden SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “İnşallah burada bulunduğunuz süre içerisinde değerli vakit geçirirsiniz. Üniversitemizin Spor Bilimleri Fakültesi’nde 1.200 öğrenci var. Bunlar arasında 100’den fazla milli sporcumuz bulunuyor. Milli sporcular için SUBÜ’de bir takım ayrıcalıklar tanınıyor. ‘Bilgiyi beceriyle bütünleştiriyoruz’ mottosuyla hareket ediyoruz. Bir işin teorisini bilmenin yanında onu yapabiliyor olmak son derece kıymetli. Bu doğrultuda Türkiye’de Spor Bilimleri Fakültelerinde 7+1 modelini ilk uygulayan üniversite biz olduk. Bu kıymetli bulundu ve Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tüm üniversitelerde uygulamamızı hayata geçirmek için bir adım attı. Ben de doğru olanın bu olduğuna inanıyor ve mezun olmadan iş dünyasına adım atarak geleceği kurgulamanın önemli olduğunu düşünüyorum. Müsabakalara katılan tüm sporcularımıza başarılar diliyorum.”

En faydalı spor

Wushunun bireysel olarak yapılabilen dünyadaki en güzel ve faydalı spor olduğunu belirten Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz, “Bu bilimsel olarak da ispatlanmış bir gerçek. Sağlık örgütleri de bunu konuşuyor. Bundan dolayı wushunun gelişmesi ve yayılması için federasyon olarak uluslararası, bölgesel ve yerel işbirlikleri ile bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca insanlığın ortak değeri haline getirmek istiyoruz. Bunu gerçekleştirmenin yolu ise eğitimden geçiyor. Üniversitelerimiz ile birlikte hareket etmeyi bu yüzden önemsiyoruz. SUBÜ ile de oldukça aktif bir iş birliğimiz var. Bugün de şampiyonaya ev sahipliği yapıyorlar. Rektör hocamıza, dekan hocamıza ve katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Bu yıl ‘Universiad’ denilen olimpiyatlar yapılacak. Burada büyük başarılar elde etmek istiyoruz. Bugün başlayan şampiyonada inşallah ülkemizi Universiad’da en güzel şekilde temsil edecek sporcularımızı da seçmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: HTTP_REFERER

Filename: site/haber.php

Line Number: 169

Backtrace:

File: /var/www/vhosts/sakaryahaberleri.com/public_html/application/views/site/haber.php
Line: 169
Function: _error_handler

File: /var/www/vhosts/sakaryahaberleri.com/public_html/application/controllers/Site.php
Line: 220
Function: view

File: /var/www/vhosts/sakaryahaberleri.com/public_html/index.php
Line: 295
Function: require_once

">

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
9 + 2 =