Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Üçü birden geri dönebilecek

Yenigün Gazetesi yazarı Cevdet Güngör köşesinde AK Part'nin 3 dönem kuralına takılan vekillerini yazdı.

GÜNCEL
Üçü birden geri dönebilecek

Yenigün Gazetesi yazarı Cevdet Güngör köşesinde AK Part'nin 3 dönem kuralına takılan vekillerini yazdı.

Erken seçim olması durumunda AK Parti'li Hasan Ali Çelik, Şaban Dişli ve Ayhan Sefer Üstün'ün yeniden aday olabileceğini ve bunun partide huzursuzluk yarattığını söyleyen Göngör, süreci özetledi.

İşte Göngör'ün o yazısı

Ankara’nın gündemi, Suriye sınırı ve koalisyon hükümeti alternatifleri ile toz-duman. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na hükümeti kurma görevini vermek için işi ağırdan alması iddialarını sokaktaki vatandaş merakla ve şaşkınlıkla izliyor.
   Dün hem iktidar kanadından, hem de muhalefet kanadından bazı milletvekilleri ile görüştüm.
   Kendilerinin genel kanısı partilerin birbirini kolladığı yolunda. AKP, muhalefet partilerinin kendi isteklerine teslim olmasını, muhalefet ise AKP’nin istediklerini koşulsuz kabul etmesini istiyor. Bu amaçlar doğrultusunda koalisyon hükümeti kurulması çalışmaları tam bir soğuk savaşa dönmüş durumda.
   Böylesi bir soğuk savaştan kim karlı çıkar?
  Konuştuğum milletvekillerine böylesi bir soğuk savaştan baştan beri erken seçim hesapları yaptığını düşündüğüm Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karlı çıkacağını söyledim.
   Pek itiraz etmediler.
   Görüldüğü kadarı ile AK Saray kamuoyunu erken seçime alıştırma çalışmaları yapıyor.
   Şu an için AKP-CHP ve AKP-MHP koalisyon ihtimali kadar, hatta onlardan biraz daha fazla erken seçim ihtimali öne çıkıyor.
    Erken seçim olursa milletvekili listeleri değişir mi?  
   Olası bir erken seçimde siyasi partiler, milletvekili aday listelerini yeniden belirleyip, Yüksek Seçim Kurulu’na verecekler.
   Partiler şu anki milletvekili listelerini aynen Yüksek Seçim Kurulu’na verecekleri gibi, isterlerse listelerde değişiklik yapmalarının önünde hiçbir yasal engel yok.
   Konuştuğum milletvekilleri, partilerin milletvekili listelerinin  seçilebilecek yerler anlamında en az yüzde 20 oranında değişeceğini söylüyorlar.
   Neden değişirmiş?
   İşte milletvekillerinin noktasına dokunmadan konu ile ilgili görüşleri:
    “Milletvekili sıralamalarının değişmesi çok normal. Çünkü yeni şartlar devreye giriyor. Her partide  seçim sürecinde (Keşke aday göstermeseydik) şeklinde düşünülen isimler var. Adaylığı süresince doğru-dürüst çalışmayan adaylar var. Hatta rapor alıp, seçim çalışmalarına gitmeyen milletvekili adayları var. Partilerin genel merkezi, şüphesiz mevcut milletvekillerinin seçim çalışmalarındaki performanslarını değerlendireceklerdir. Bu değerlendirme ışığında her ilde listelerin değişmesi kaçınılmazdır.”
   Görüldüğü gibi olası bir erken seçimde her partiden milletvekili seçilenler bir anlamda diken üstündeler. Buna karşılık milletvekili aday adayı olup da seçilebilecek yere gelemeyenler için olası erken seçim milletvekilliği için yeni bir umut olarak duruyor.
Sakarya’da asıl sıkıntı AKP’de
   Olası bir erken seçimde siyasi partilerin Sakarya listeleri nasıl oluşur?
   Erken seçim olursa Sakarya’daki siyasi partiler içinde en büyük sıkıntı AKP’de yaşanacaktır. MHP ve CHP’yi yarına bırakıp, olası erken seçimde AKP’de yaşanacak sıkıntıya şöyle bir bakalım.
***
   AKP’deki 3 yıl barajı nedeniyle olası bir erken seçimde zaten 26 milletvekili yeniden aday olamayacak. Sakarya’nın şu anki beş milletvekili arasında 3 yıl barajına takılacak kimse yok.
   Ancak bu döneme 3 yıl barajı nedeniyle bir kez daha aday olamayan Şaban Dişli, Hasan Ali Çelik ve Ayhan Sefer Üstün bir dönem (25. dönem) beklemiş olacaklar ve olası erken seçimde (26. dönem) yeniden milletvekili aday adayı olabilecekler.
   AKP’nin mevcut milletvekilleri Ayşenur İslam, Mustafa İsen, Ali İhsan Yavuz, Recep Uncuoğlu ve Ali İnci. Bunları bir de yeniden aday adayı olabilecek olan Şaban Dişli, Hasan Ali Çelik ve Ayhan Sefer Üstün’ü ekleyin.
   Söz konusu 8 kişi içinden kimler seçilme şansı olan ilk 5 sıraya gelecek?
   Kimler milletvekili olma şansını kaybedecek?
   Kağıt üzerinde favori görülen bu 8 isme, daha önce aday adayı olup listeye giremeyen favori isimleri ekleyin. Yeni aday adaylarının çıkabileceğini hesaplayın.
   Bir erken seçim söz konusu olduğunda, AKP Sakarya Teşkilatı’nda inanılmaz bir liste yarışı olacaktır.
   Bence AKP’de şu anda bile olası bir erken seçim için Ankara’da liste kulisleri başlamıştır."

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz