Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

TÜBİTAK 4007 Sapanca Bilim Şenliği Açılış Programı Kırkpınar Festival Alanında Gerçekleştirildi

Sapanca Bilim Şenliği Açılış Programı; protokol üyeleri, öğretmen, öğrenci ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi.

İLÇELER
TÜBİTAK 4007 Sapanca Bilim Şenliği Açılış Programı Kırkpınar Festival Alanında Gerçekleştirildi

Sapanca Bilim Şenliği Açılış Programı; Sapanca Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, protokol üyeleri, öğretmen, öğrenci ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi.

Bilim kültürünün ve iletişiminin toplumda yaygınlaştırılması amacıyla katılımcılarda çeşitli bilim dallarında farkındalık oluşturan, bilimsel bilgiye ve bilim insanına yönelik bakış açılarının olumlu yönde gelişmesini sağlayan ve katılımcılara bilimsel düşünme becerilerini kazandıran etkileşimli faaliyetlerin desteklenmesini hedefleyen TÜBİTAK'ın 4007 kodlu Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında Sapanca ilçesinde Bilim Şenliği etkinlikleri 3 gün boyunca devam edecek. 

Proje yürütücüsü Orhan Öz tarafından koordine edilen proje ile bilimsel merak uyandırmayı ve katılımcıların günlük hayatın içindeki ayrıntıların, bilimsel yöntemlerle açıklanabileceğini keşfedilmesi sağlanarak yeni bakış açıları kazanılması hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda proje; Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Akıl Oyunları, Robotik, Mühendislik, Havacılık, Astronomi, Kodlama, Tasarım, Sanat ve STEM alanlarını kapsayan “Artırılmış Gerçeklik, Animasyon, Bilgi İşlemsel Düşünme, Çevrim içi Etkileşimli Uygulamalar, Deneysel Uygulamalar, Oyunlaştırma, Sanat ve Drama Etkinlikleri, Gözlem, Sergiler, Gösteriler, Seminerler” aracılığıyla gerçekleştirilecek 111 atölye, 5 bilimsel gösteri, 6 sergi, 4 gezi ve 5 söyleşiden oluşuyor.

Söz konusu etkinlikler okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, özel eğitim öğrencileri, üniversite ve genel halkın katılımına yönelik olarak çeşitli şekillerde hazırlanmış olup toplamda 10.000 ziyaretçiye ulaşılması hedeflendi.

İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, konuşmalarını yaparken TÜBİTAK Bilim Şenliklerinin; genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp birçok teorik bilgiyi pratiğe geçirerek somutlaştırmayı ve mevcut bilgileri kemâle erdirmeyi sağlaması bakımından gerçekten son derece önemli olduğunu ifade etti. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın huzur şehri Sakarya’mızı ziyareti sırasında; okuyan, düşünen, uygulayan ve neticelendiren yavrularımızın güzide eseri Payidar, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından imzasıyla taltif edildiğini hatırlatan İl Millî Eğitim Müdürü Savaşçı, böylesine gurur verici anları yaşamanın hepimiz için olduğu gibi sevgili evlatlarımız için de çok değerli olduğunu ifade etti. 

İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, TÜBİTAK 4007 Sapanca Bilim Şenliği Açılış Programına katılanlara teşekkür ederek Bilim Şenliği proje yürütücüsü, ekibi ve atölye liderlerini de tebrik etti. Valiliğimiz himayesinde Müdürlüğümüzce yürütülen #BilimSakarya projesi ve diğer projelerimize büyük katkılar sağlayan Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım'a , Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce'ye, Üniversitelerimize, İlçe Kaymakamlarımıza ve Belediye Başkanlarımıza teşekkürlerini dile getirdi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
5 + 1 =