Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Trabzonlular Geleneksel Kırcaali Yayla Şenliğinde bir araya geldi

Sakarya Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Serdivan Kırcaali Yaylası’nda düzenlediği 13. Geleneksel Yayla Şenliği büyük katılımla gerçekleşti.

İLÇELER
Trabzonlular Geleneksel Kırcaali Yayla Şenliğinde bir araya geldi

Kırcaali yaylasında Sakarya Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen geleneksel Kırcaali Yayla Şenliğine; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Serdivan Kaymakamı Ali Candan, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Milliyetçi Hareket Partisi Sakarya İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, Sosyal Sigortalar İl Müdürü Erhan Çavuş, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya,  Serdivan Karakol Komutanı, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Fikret Halis, SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Müftüoğlu, Sakarya Yerel Kültür Derneği Başkanı İbrahim Şahin, Sakarya Bolular Derneği Başkanı Ahmet Türk, Orman Mühendisleri Odası Sakarya Şube Başkanı Vedat Dilaver, Sakarya Kent Konseyi Başkanı Sinan Çelebi, Esentepe Mahalle Muhtarı Kemal Porsuk, Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti Derneği Sakarya İl Temsilcisi Levent Candan ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

Şenlikte, Kemençe eşliğinde yöresel oyunların sergilendiği şenlikte birbirinden lezzetli yemekler ikramlar arasında yer aldı. Sakarya Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fehmi Çelebi, şenliğin açılış konuşmasında “Bundan önce iki yıl, tüm hazırlıklarını yaptığımız şenlik programlarımızı pandemi nedeni ile son anda iptal etmek zorunda kalmıştık. Şimdi burada gördüğüm bu coşku, birbirimizi ne kadar özlediğimizi göstermektedir. Bu geçen zaman zarfında biri kovit nedeni ile önceki başkanlarımızdan ikisini ve birçok üyemizi kaybettik. Derneğimizin yaptığı faaliyetlerde ve bu şenlik etkinliğinde amacı nettir. Yöresel kültürümüzü yaşamak, yaşatmak, yaşadığımız yerle bütünleşmektir. Yaşadığımız yere değer katmak, bizimle birlikte olmak isteyenlere kucak açmaktır. Biz dernek faaliyetlerimizde hep bunları yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

Başkan Çelebi, “Gönül coğrafyamızın çok geniş olduğunu ve tüm yurdu, hatta tüm dünyayı kapsadığını defaatla dile getirdik. Bunda da çok samimiyiz. Ayağımızın bastığı her yer bizim yurdumuzdur. Hele mezarımızın olduğu yer kesin yurdumuzdur. Marmara bölgesi, hassaten Sakarya İlimiz bizler için tam da böyle bir yerdir. Herkes gibi buranın asli unsurlarıyız. İlimiz topraklarının insanlığa sağladığı faydalardan yararlanırken, her probleminde hep ön planda olmuşuz, olmaktayız ve olacağız. Problemler karşısında insiyatif alanlar içinde yer almışız. Bundan sonrada hep böyle olacaktır. Sakarya İlimizin sayısız değerleri vardır ve hepsini insanlık hizmetine sunmaktadır. Bunlardan birisi de çok güzel yaylalarıdır. Biz de bu yüzden bugün buradayız. Yayla kültürümüzü yaşamak, yaşatmak ve hep birlikte hoşça vakit geçirmek için. Aynı zamanda şehrimizin bu güzide yaylalarının tanıtımına katkı sağlamak, yayla turizmini yaygın hale getirmek amacındayız. Buna katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu günkü organizasyonumuza teşrif ederek bizleri onurlandırdığınız için siz sevgili hemşerilerime tekrar çok teşekkür ederim. Sizler yoksanız bu şenliğin hiçbir anlamı ve değeri yoktur.” ifadelerini kullandı.

Fehmi Çelebi konuşmasında, “Bu şenlik hazırlıkları sürecinde öne çıkan başkan yardımcılarım Şenel Türkmen, Necati Engin Güneş, Musa Kaim, Ömer Faruk Dilaver, yönetici arkadaşlarımdan Hasan Mert, Erol Özkan, Hamit Çuhadar ve Mustafa Berk’e huzurlarınızda teşekkür ederim. Bu işin mutfağında birçok kişinin emeği olduğunu da bilmenizi isterim. Resmi kurumlarımızın desteğini aldık. Büyük Şehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’ye ve ekibine, Serdivan Belediye Başkanımız Yusuf Alemdar’a ve ekibine, güvenliğimizi sağlayan Jandarma komutanlığımıza, hassaten Serdivan karakol komutanı Nuri Çiftçi beye çok teşekkür ederim. Çok sevgili hemşerilerim, bugün burada çok güzel ve zengin bir programı hep birlikte yaşayacağız. Hepinizin yakinen tanıdığı güçlü bir sanatçı ekibi görev almış durumdadır. Saz ekibinden sanatçısına, sunucusundan komedyenine emeği geçenlere ve destek verenlere teşekkür ederim. Yine bu şenliğin siz değerli hemşerilerime duyurulmasında bize destek veren TV, radyo, elektronik ortam sağlayıcılarına, basın mensuplarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Her organizasyonun kaçınılmaz bir mali boyutu vardır ve karşılanmalıdır. Siz sevgili hemşerilerimden bu konuyu kiminle konuştuysam ‘bize düşen ne ise yapmaya hazırız’ diyerek cevap vermiştir. Hatta bazı sponsorlarımız kendileri bizzat bizleri arayarak gerekeni yapmıştır. Bu kahramanlar adlarının ifade edilmesini istememiştir. Ancak biz en azından şirket logoları ile onları huzurlarınıza çıkarmayı bir vazife olarak gördük. Şunu da ifade edeyim ki bu sponsorlardan bir kısmı Trabzonlu da değildir. Bizimle gönüldaş olan hemşerilerimiz, dostlarımızdır. Üzerinde yer aldığım sahnenin sahibi Mehmet Alkan bey böyle muhabbet duyanlardandır. Başka örneklerin de olduğunu bilmenizi isterim. Hepsine huzurlarınızda ayrı ayrı çok teşekkür ederim.” dedi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz