Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

TOBB Sakarya İl Kadın Girişimciler, 8 Mart’ta Deprem Gündemiyle Düzenlenen Çalıştaya Destek Verdi

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üst Kurul Toplantısı deprem özel gündemiyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde TOBB İstanbul Hizmet Binası'nda düzenlendi.

GÜNCEL
TOBB Sakarya İl Kadın Girişimciler, 8 Mart’ta Deprem Gündemiyle Düzenlenen Çalıştaya Destek Verdi

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk, TOBB KGK Üst Kurul Üyeleri ile Sakarya İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Zehra Dirim ve İl KGK İcra Komitesi Başkanlarının online ve fiziki katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda depremin çıktıları işlendi.
Toplantıya aynı zamanda Şanlıurfa, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya İl Başkanları da katılarak depremde yaşadıklarını ve bundan sonra yapılması gerekenleri anlattı.
Toplantıya online olarak katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü buruk bir şekilde yaşadıklarını ifade ederek şu ifadelere yer verdi: “Malumunuz, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli, 11 İlimizi ve yaklaşık 14 milyon insanı doğrudan etkileyen, korkunç bir deprem felaketi yaşadık. Son bilgilere göre 50 bine yakın canımızı kaybettik. 230 bin bina yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olarak tespit edildi. Evsiz veya barınma ihtiyacı olanların sayısı toplamda 1,7 milyon kişiye ulaştı. Camiamızdan da kaybettiğimiz arkadaşlarımız ve mensuplarımız oldu. Depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.  
Depremin olduğu ilk gün ülkemiz ve illerimiz için ne yapabiliriz diyerek, Ankara’da bir kriz masası oluşturduk. Bölgedeki Oda ve Borsalardan acil durum temas noktaları belirledik. 11 İl’deki 43 Oda ve Borsa ile koordinasyon halinde, tüm Türkiye’deki Odalar, Borsalar, Sektör Meclisleri, Kadın ve Genç Girişimci Kurullarımızla birlikte hareket ettik.
Bu süreçte Kadın Girişimciler Kurul Başkanlarımız ile hep iletişim içinde olduk. Kurul üyelerimiz olarak sizler de müthiş bir özveriyle çalıştınız, sahadaki ihtiyaçları tespit ettiniz. Deprem mağdurlarının ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla muazzam çalışmalar yaptınız. Kadın girişimcilerimizin bir kısmı gönüllü olarak arama-kurtarma çalışmalarında görev aldı. Bir kısmı da kırsal alanda yaraların sarılması için çeşitli yardımlarda bulundu. Depremzede vatandaşlarımızı yalnız bırakmadınız. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum, sizlerle iftihar ediyorum. Ülkemizin özel sektörünü temsil eden bizler için, asıl mesai bundan sonra başlıyor. Yaralarımızı saracağız. Depremden etkilenmiş şehirlerimizi tekrar ayağa kaldıracağız. Bu kapsamda, iş dünyamızın ve hayırseverlerin katılımıyla, deprem bölgesine kalıcı konut yapma kampanyasını çok yakın zamanda başlatıyoruz. Gün, her şeyden ve hepsinden önce; bir olma, beraber olma, kenetlenme ve aynı hissiyatla kucaklaşma günüdür. Gün, Birlik Olma Günü’dür. Bu kasvetli ve kederli günleri hep birlikte aşacağız.”
TOBB KGK Başkanı Öztürk ise “ Elimizden geldiğince canlara can katmaya, yaralara merhem olmaya çalıştık. Yardımları yerlerine ulaştırmak için gece gündüz demeksizin çaba harcadık ve harcamaya devam edeceğiz. Bugün gerçekleştirdiğimiz çalıştay ile afet bölgesi olarak ilan edilen 11 şehrin ihtiyaçlarından yola çıkarak iyileştirme ve dirençli toplum aşamalarına geçmeyi hızlandıracak ileriye dönük proje ve uygulamaları tasarlamayı amaçlıyoruz. Çalıştayın çıktıları reçete olarak bizlere yol gösterecek.   Başka illerden gelen depremzede konuklarımızı illerimizde bulundukları süre içerisinde entegre etmeliyiz ama daha da önemlisi kendi topraklarına dönmek üzere onları güçlendirmek için çabalamalıyız. Bu günler de geçecek. Yeter ki umudumuzu koruyalım. Biliyoruz ki ortak dayanışma içerisinde daha güçlü olacağız.”
Toplantıyı değerlendiren Sakarya İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Zehra Dirim ise; “ . Toplantıya Sakarya İl Kadın Girişimciler Kurulu’muzu temsilen İstanbul’dan fiziki olarak katılma fırsatım oldu. Böyle bir oluşumun içinde olmaktan her zaman duyduğum gururu bugün çok daha fazla hissettim. Toplantıda oluşturulan çözüm masalarında Başkanımız Nurten Öztürk ve Kurul Üyelerimiz öncülüğünde ileriye dönük proje ve uygulamalar konusunda istişarede bulunduk. Çözüm önerilerimizi ilettik. Emek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.  

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
4 + 8 =