Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Tıp Fakültesinden TÜBİTAK-1002 Proje Kabulü

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalı Öğr. Üyesi Doç. Dr. Ahmet Bülent Yazıcı’nın yürütücülüğünü yaptığı, “Metamfetamin kullanım bozukluğu olan hastalarda VMAT2 ve DAT gen ifadesi ile klinik parametreler arasındaki ilişkinin incelenmesi” konulu TÜBİTAK-1002 projesi desteklenmeye hak kazandı.

GÜNCEL
Tıp Fakültesinden TÜBİTAK-1002 Proje Kabulü

Proje, Metamfetamin bağımlılığı olan hastaların bu maddenin kullanımı sonucu oluşan psikolojik belirtilerin biyolojik kökenini araştırmayı hedeflemektedir.  Bilindiği gibi metamfetamin kullanımı son yıllarda ülkemizde yaygınlaşmakta olup,  madde kullanımının yol açtığı psikolojik sorunlar yanında toplumsal ve ailevi huzuru bozan ve suç davranışını olumsuz yönde etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur.
Bu anlamda madde kullanımın önüne geçilmezse bile bu belirtilerin moleküler düzeyde ( genetik ifade  ve  protein sentezi)  etkilerini ve bu etkilerin psikolojik ve davranışsal sorunlarla ilişkisini belirlemek bir yönüyle  tedavi seçeneklerini ve yöntemlerinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.  Yani bu çalışma metamfetamin kullanımının yol açtığı biyopsikososyal sorunları anlamak için önemli bir adım olacaktır.  Projede ayrıca moleküler düzeydeki değişiklikleri etkileyebilecek örneğin sigara kullanımı, bağımlılık şiddeti gibi faktörlerin etkisi de incelenecektir. Bu açıdan oldukça kapsamlı bir çalışma olduğu da düşünülmektedir.
Projede, Doç. Dr. Ahmet Bülent Yazıcı ile birlikte, Psikiyatri Ana Bilim Dalı Uzmanlık Öğrencisi  Dr. Mualla Göksu, Temel Tıp Bilimleri Bölümünden genetik alanında başarılı çalışmalara imza atan Doç. Dr. Gamze Güney Eskiler ve Psikiyatri Ana Bilim Dalından biyobelirteçler alanında çok sayıda çalışması bulunan Prof. Dr. Esra Yazıcı görev almaktadır.
Proje Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yataklı Arındırma merkezinde yürütülecektir.

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
4 + 7 =