Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Taraklı’nın sivil mimari örneklerini incelediler

SUBÜ Geyve MYO Mimari Restorasyon Programı öğrencileri, Taraklı’ya düzenlenen teknik gezi ile yeni restorasyon teknolojileri ve Taraklı sivil mimari yapılarının özelliklerine ilişkin bilgi edindiler.

İLÇELER
Taraklı’nın sivil mimari örneklerini incelediler

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Geyve Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Programı öğrencilerine yönelik olarak Taraklı’ya teknik gezi düzenlendi. İlçedeki tarihi yapılarda devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde gözlemleyen öğrencilere, Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Nilüfer Sungur ve Konservatör Dolunay H. Çemrek mihmandarlık etti. Teknik gezi ile Taraklı’nın fiziksel ve tarihi dokusu, anıtsal ve sivil mimari yapıları hakkında bilgiler verilirken; gelişen teknoloji ve bilimsel çalışmaların katkısıyla eski eser yapıların belgelenme sürecinde 3 boyutlu lazer tarama teknolojilerinin kullanım uygulamaları gözlemlendi.

Yeni teknolojileri öğrendiler
Teknik gezide öğrenciler, ARİNŞA Mühendislik ve Mimarlık’tan Mimar Yavuz Güngör ile Birlik Mimarlık’tan Mimar Emre Karakaş’tan restorasyon çalışmalarına teknik bilgiler aldılar. Güngör ve Karakaş, restore ettikleri iki tescilli yapının rölöve ölçümlerinde kullandıkları 3 boyutlu lazer tarama cihazı, lazer tarama teknolojisinin özellikleri, cihazın kullanım detayları ve milimetrik hassasiyette alınan rölöve ölçümlerini; plan, kesin ve 3 boyutlu olarak AutoCAD uzantısına çevrilme aşamalarını uygulamalı olarak öğrencilere anlattılar. Öğrenciler teknoloji odaklı bilgilerin yanı sıra Taraklı sivil yapılarının mimari özelliklerini gösteren tescilli yapıların plan özellikleri, plan düzeni, plan elemanları, plan tipleri ile cephe özelliklerini gösteren cephe düzeni ve cephe elemanları ve yapım sistemi ile malzemelerine ilişkin bilgi edindiler.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
9 + 4 =