Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Süt Kaymağı Tüketmenin İnsan Sağlığına Faydaları

Veteriner Hekim Mustafa YILDIZ "Süt Kaymağı Tüketmenin İnsan Sağlığına Faydaları" isimli yazı kaleme aldı.

GÜNCEL
Süt Kaymağı Tüketmenin İnsan Sağlığına Faydaları

Veteriner Hekim Mustafa YILDIZ "Süt Kaymağı Tüketmenin İnsan Sağlığına Faydaları" isimli yazı kaleme aldı.

Kaymak çok lezzetli bir süt ürünüdür. Kaymağı sığır, koyun, manda, keçi v.b. hayvanların sütünden elde ederiz. Kaymak, insan sağlığı için çok önemli besinler ve vitaminler içermektedir. A, D ve E vitaminleri içermektedir. Bu besinler insanlarda sağlıklı görmeyi destekler, kemikleri güçlendirir ve bağışıklık fonksiyonlarını kuvvetlendirir. Kaymak, sağlıklı vücut fonksiyonlarını sürdürmek için gerekli olan kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi önemli minerallerin kaynağıdır.

Kaymak cildimiz için bulunmaz fırsatlar bizlere sunmaktadır. Kaymağın içerdiği sağlıklı yağlar ve proteinlerden dolayı oluşan  zengin bileşimi cildimizi besler, cildimize esnek ve parlak bir görünüm bırakır.

İnsan beyninin düzgün çalışması için sağlıklı yağlara ihtiyacı vardır. Süt kaymağı bu yağların doğal kaynağıdır. Kaymak beyin hücrelerinin yapısını ve işleyişini destekleyen yağlar açısından son derece zengindir. Bu yağlar aynı zamanda bilişsel sağlık için gerekli olan D vitamini gibi yağda çözünen vitaminlerin emilimini de kolaylaştırır. 
İnsanların kemik yapısı  için bulunmaz bir kaynaktır. Süt kaymağı sağlıklı kemikler için çok önemlidir. Düzenli yeterli miktarda kaymak tükettiğimiz taktirde kemiklerimizin gerek güçlenmesine, kemiklerdeki yeterli kalsiyumun oluşmasına, osteoperoz gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Halk arasında kaymağın kilo aldırdığına dair korkular mevcuttur. Kaymağın ölçülü tüketildiğinde insanlarda kilo kontrolünde yardımcı olur. Kaymak da olan linoleikasitin (CLA) varlığı, gelişmiş metabolizma ve vücut yağının parçalanmasıyla ilişkilendirilmiştir. Yine de halkımızın kaymağı kontrolsüz şekilde tüketmesi sağlık acısında doğru değildir. Halkımıza sağlıklı güzel günler dilerim.

Mustafa YILDIZ
Veteriner HEKİM

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
3 + 9 =