Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

SUBÜ öğrencileri teknik gezi için TRT’deydi

SUBÜ Sakarya MYO Gazetecilik ve Habercilik Bölümü öğrencileri, düzenlenen teknik gezi ile TRT’yi gezdi.

GÜNCEL
SUBÜ öğrencileri teknik gezi için TRT’deydi

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Sakarya Meslek Yüksekokulu Gazetecilik ve Habercilik Bölümü; öğrencilerin bilgi ve becerilerini artırmak, vizyonlarına katkı sağlamak amacıyla Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’na (TRT) teknik gezi düzenledi. Gezide Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Zülfikar Özçelik ile bölüm akademisyenleri Öğretim Görevlisi Nalan Üstüntaş ve Öğretim Görevlisi Celal Alpdoğan da yer aldı.  TRT Eğitim ve Araştırma Daire Başkanlığı’nın hazırladığı program kapsamında teknik gezi yapan öğrenciler, TRT’de kariyer imkânları ve ‘Geleceğin İletişimcileri Yarışması’ ile ilgili de bilgi edindi.

Nereden nereye: TRT Müzesi
Öğrencilerin ziyaret ettiği alanlardan birisi TRT Müzesi oldu. Müzede Türkiye’de radyo ve televizyon yayıncılığının ilk yıllarından bugünkü teknolojiye ulaşma süreci öğrencilere aktarıldı. Rehberler, TRT’nin lambalı radyo, kamera ve televizyonlardan; dünyanın tüm kıtalarında 17 televizyon kanalı ve 17 radyo kanalı ile 41 dil ve lehçeyle yayın yapan noktaya ulaştığını vurguladı. Müzede bir zamanlar evlerde kullanılan radyolar, yayınlarda kullanılan mikrofonlar, radyo tiyatroları ve efekt oluşturma yöntemleri, kameralar ve mavi kutu teknolojileri de öğrencilere tanıtıldı. Ayrıca ilk yayınların görüntüleri ve sesleri sunuldu.

Canlı yayında sunucu ile selamlaştılar
Müzenin ardından yeni stüdyoları gezen öğrenciler TRT’de yayına hazırlanma süreçlerini yerinde inceledi. TRT Türk programlarından Rehber’in stüdyosunda teknik bilgi aldılar ve daha sonra TRT Spor’un reji odasındaki canlı yayın iş akışını izlediler. TRT Haber stüdyosunu da gezen öğrenciler Sunucu Zeynep Bulut Şenel’in canlı yayınını yerinde takip ettiler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşma yaptığı Adli Yargı ve İdari Yargı Kura Töreni’ne canlı yayınla bağlantı yapıldığı sırada sunucu ile uzaktan selamlaşarak kamera arkası süreçleri gözlemleme fırsatı buldular.

TRT yayıncılıkta örnek
‘Bilgiyi beceriyle bütünleştiriyoruz’ mottosuyla yürüttükleri eğitim faaliyetlerini sektörün uygulama alanlarına taşıyan bir üniversite olduklarını kaydeden Gazetecilik ve Habercilik Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Zülfikar Özçelik, “Öğrencilerimizi yayıncılığın okulu olarak nitelendirilen TRT ile buluşturduk. TRT, insanı merkeze alan ve yayıncılık ilkelerine uygun içerikleriyle genç iletişimcilere örnek oluyor. İletişim teknolojileri yayıncılık faaliyetlerini kolaylaştırdı. Ancak bu kolaylıklar beraberinde zorlu sonuçlar da getiriyor. Artık nitelikli yayınlara ulaşmakta sıkıntı yaşıyoruz. Bir taraftan izlenme kaygısı, bir taraftan içerik üreticilerinin mesleki ilkelere hassasiyet göstermemeleri, bir taraftan da dezenformasyonun hakikatin yerini aldığı bir dönemde yaşıyoruz. İşte böyle bir dönemde bile TRT bizler için geçmişte olduğu gibi okul ve rehber oluyor” diye konuştu.

Gezi çok iyi planlanmış
Öğrencilerin verimli bir gün geçirdiğini belirten Özçelik, “TRT gençlere ve üniversite öğrencilerine değer veriyor. Eğitim ve Araştırma Daire Başkanlığı çok iyi bir gezi organize etti. Kendimizi üniversitemizdeki gibi rahat ve önemli hissettik. Her bir aşama iyi planlanmış. Bizleri güler yüzlü ve ilgili personeller gezdirdi. Başta Gül Açıkgöz Hanım ve Recep Cihan Bey olmak üzere TRT Müzesi rehberlerine öğrencilerimize katkıları ve misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum. Teknik gezi imkânı sağlayan Rektörümü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ile TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı’ya şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
6 + 4 =