Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

STB, Müşterek Toplantısını Gerçekleştirdi

Sakarya’da faaliyet gösteren Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsaları Yönetimleri 2023 yılının ikinci “Oda/Borsa Müşterek Yönetim Kurulu Toplantısı”nı gerçekleştirdi.

EKONOMİ
STB, Müşterek Toplantısını Gerçekleştirdi

Sakarya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bekir Uztürk ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç’in ev sahipliğinde gerekleştirilen toplantıya (SATSO) Sakarya Ticaret ve Sanati Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ile Meclis Başkanı Erdem Ercan, Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Z. Şinası Bayraktar ile Meclis Başkanı Muzaffer Başer, Akyazı Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Şener Bayraktar ileMeclis Başkanı Vedat Böcek ve kurumların Yönetim Kurulu Üyeleri katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç, “Sakarya Ticaret Borsası ev sahipliğinde düzenlemiş olduğumuz ‘Sakarya İli Oda ve Borsaları Yönetim Kurulları Müşterek Toplantısı’na hoş geldiniz. Hepinizi şahsım ve Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu adına saygı ve hürmetle selamlıyorum.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu’nun ilgili maddesi; ‘İlde kurulu Oda ve Borsa Yönetim Kurulları, mesleki konularda görüş oluşturmak amacıyla dört ayda bir müştereken toplanır’ demektedir. Bizler de Oda ve Borsamızdan almış olduğumuz;  ilimizin ve üyelerimizin  öncelikli konularını içeren gündem maddelerini görüşeceğimiz bu yılın ikinci müşterek yönetim kurulları toplantısını gerçekleştireceğiz.Toplantımızın ülkemize, şehrimize, camiamıza ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Z. Şinası Bayraktar ve Akyazı Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Şener Bayraktar selamlama konuşmalarını gerçekleştirdi.

Toplantının devamında Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç sahip olduğumuz her bir parça toprağın ne kadar önemli olduğuna değinerek, “Biliyorsunuz toprak yerine ikamesi olmayan bir hazinedir. Elimizde bulunan toprağı en verimli şekilde değerlendirmek bizlerin vazifesidir. Üretim için hem organize sanayi bölgeleri oluşturulmalı hem de verimli tarım arazilerimiz iyi değerlendirilmelidir.

14 Eylül tarihinde Resmi Gazete’de ‘Tarımsal Üretim Planlaması Hakkında Yönetmelik’ yayımlanmıştır. Yönetmelik kapsamından bitkisel üretim, hayvansal üretim ve su ürünlerinin üretiminde tarım havzası veya işletme bazında üretimin planlamasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir. Asgari ve azami üretim miktarları ile ürün veya ürün grupları belirlenerek, üreticilerin belirlenen bu kriterler doğrultusunda üretim yapmaları sağlanmalıdır.

Bu kapsamda şahsım ve A. Şener Bayraktar Başkanımız ile Teknik Komite’de görev alacağız. Yapılacak çalışmalar için İlimiz Oda ve Borsaları’nın ortak görüşlerini yansıtmak için desteklerinizi bekliyoruz.” dedi.

Başkan Mustafa Genç, Sakarya Ticaret Borsası olara 2017 yılında Dış Mekan Süs Bitkisi (Fidan) ürününü kotasyona aldıklarını belirterek “Ülkemizde 113 Ticaret Borsası içerisinde bir tek bizim borsamızda kotasyona alınmıştır. Sapanca İlçemiz Yanık Köyünde bulunan Sapanca Tanıtım ve Sergileme Fidanlığı olarak adlandırılan alanın bulunduğu yerde ‘Fidan Borsası’ kurulması çalışmalarına da devam ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Gerçekleştirilen toplantıda belirlenen gündem maddeleri görüşülerek karara bağlantı. Öne çıkan gündem maddeleri ise şu şekilde; arazi toplulaştırması, Çiftçi Kayıt Sistemi’nde gerçekleştirilen düzenleme üreticilerin mağduriyetlerinin azaltılması, şehirde oluşturulacak OSB, konut ve ticaret alanlarının marjinal tarım alanlarında olması, mistahsil nakbuzubdaki Bağ-Kur kesintisi gibi üretimi destekleyecek çalışmalar hakkında istişarelerde bulunuldu.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
2 + 7 =