Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Sporun her alanında Sakarya imzasını dünya görecek

Başkan Yüce, 2023 yılında yapılacak olan Avrupa Spor Şehri Unvanı için Federasyondan 5 kişilik heyeti makamında ağırladı.

SPOR
Sporun her alanında Sakarya imzasını dünya görecek

Başkan Yüce, “Spor Şehri unvanı ile Sakarya’mızın spor altyapısının daha da geliştirilmesinde ve tüm yaş grupları arasında spor, hoşgörü, adil oyun ve sağlıklı yaşam tarzlarının teşviki açısından büyük bir farkındalık oluşturacağına ve bu sayede şehrimizi Dünya’ya bir kez daha duyuracağımıza inancımız tamdır” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, 2023’te yapılacak olan Avrupa Spor Şehri Unvanı için çalışmalarını sürdürüyor. Başkan Yüce, ACES (Avrupa Spor Başkentleri ve Şehirleri Federasyonu) Avrupa Federasyonundan 5 kişilik heyeti makamında ağırlayarak Sakarya’ya ilişkin genel bilgileriverdi, tanıtımlarıyaptı. Ziyarete Federasyondan Başkan Gian Francesco Lupatelli, Genel Sekreter Hugo Alonso, Heyet Üyesi Mushfiq Jafarov, Heyet Üyesi ve Hanımı Fabrizio Ricco katıldı. Büyükşehir ve SASKİ bürokratları ile heyeti karşılayan Başkan Yüce, “Spor milletlerin ortak dilidir. Kardeşliğin, barışın, evrenselliğin bir simgesidir” dedi.

Sakarya merkez konumunda

Konuşmasında Sakarya’ya ilişkin bilgiler vererek detaylı bir anlatım yapan Başkan Ekrem Yüce, “Sakarya’mız pek çok açıdan avantajlı bir şehirdir. Yeşilin her tonuna sahip olan şehrimizde fidancılık, peyzaj ürünleri ve süs bitkileri yetiştiriciliğine uygun bir iklimimiz var. Çok verimli tarım arazilerimiz, yaylalarımız, kumsallarımız, denizlerimiz nehirlerimiz, yaylalarımız ve daha sayamadığım nice doğal güzelliklerimiz var.   Dünyanın sayılı doğal harikalarından olan longozumuz Acarlar, şehrimizde bulunuyor. Ticari ve sanayi üretim kapasitemiz çok yüksek. Hem tarihi hem de modern ticaret ağlarının tam merkezinde bir konumdayız” dedi.

Spora ve sporcuya kapımız her zaman açık

Sakarya olarak spor alanında her daim yeniliklere açık olduklarını ifade eden Başkan Yüce, “Spor potansiyelini en üst seviyelere çıkaracak çalışmalara devam ediyoruz. Spor, sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazdır. Sadece bedenen değil manevi olarak da gelişimimize etki eder. Bu yüzden spora ve sporcuya, gerek şahsımın ve gerekse Büyükşehir Belediyemizin kapıları her zaman açıktır.  Sporcularımızı daima el üstünde tutmanın gayreti içinde olmaya devam edeceğiz.Büyükşehir Belediyesi olarak gençlerimizin spor yaparken enerjilerini doğru kullanmalarına, direnç sistemlerini yükseltmelerine ve gelişimlerine yardımcı olacak 27 branşta 11 bin sporcunun kaydıyla Yaz Spor Okullarının açılışını gerçekleştirdik” diye konuştu.

Türkiye’de bir ilk

Türkiye’de bir ilk olacak Kano Parkur projesi sayesinde en iyi projelerinden birisi olacağını söyleyen Başkan Yüce, “Arifiye uluslararası olimpik kano ve kürek projemiz dünyadaki en iyi projeler arasında yer alacak. Oluşturacağımız bu projedeki alan 253 hektar yer kaplıyor. Gençlik ve spor bakanlığına tahsisli alanlar ile özel mülkiyet ve hazine alanlarından oluşuyor. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü adına Spor İl Müdürlüğüyle aramızda işbirliği protokolü imzaladık. Projemizin uygulanması için Spor Bakanlığı ile çalışmalarımız süratle devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

Yerel ve ulusal bisiklet yolları birleşecek

Başkan Yüce, “3 etaptan oluşan bisiklet yollarımız Ayçiçek Bisiklet Vadisi’nden başlayarak Çark Deresi, Millet Bahçesi, Aziz Duran Parkı, Sakarya Park, Vagonpark gibi bölgelerden geçerek Sapanca Gölüne ulaşarak, Kocaeli Büyükşehir sınırına kadar uzanmış olacak. Bisiklet yolları projemizin 112 km’lik 1. Etabını tamamladık. Projenin, Sapanca Gölü kenarından, Kocaeli Büyükşehir sınırına kadar gidecek olan, 2 ve 3. Etabı tamamlandığında toplam bisiklet yolu ağımız 140 km’yi geçmiş olacak. Projemizin son iki etabı tamamlandığında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çizdiği Anadolu Koridoruyla şehrimizin bisiklet yolları ile kesişerek, Sakarya’da ilk kez yerel bisiklet yolları ile ulusal bisiklet ağı birleşmiş olacak” şeklinde konuştu.

Bisiklet dostu bir şehir

Açıklamalarını sürdüren Başkan Yüce, “Sakarya’mız, dünyadaki Bisiklet Dostu Şehir unvanına sahip olan sayılı şehirlerinden biri. Bu özelliğiyle de Türkiye’deki ilk ve tek şehir. Bu unvan tüm dünyada sayılı şehre verilmiş bir unvan. Çok şükür ki bu gururu yaşayarak ülkemizi temsilen yerimizi aldık. Sakarya’mızda bisiklet kullanarak şehrin neredeyse tamamına sorunsuzca ulaşabilirsiniz. Şayet bisikletiniz yoksa bile şehrimizin tamamına yayılmış bisiklet yollarıyla entegre edilmiş akıllı bisiklet duraklarımızdan kolaylıkla bir bisiklet kiralayabilir ve gideceğiniz yerdeki istasyonda bisikletinizi bırakabilirsiniz.Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizde bisiklet kültürünü sürdürülebilir hale getirmek için, başta uluslararası bisiklet yarışmaları organizasyonları olmak üzere, bisiklet yollarının yapım ve bakım işleriyle ilgilenirken, başka bir dizi projenin de yürütücülüğünü sürdürmektedir” ifadelerini kullandı.

Birçok sporcuyu Sakarya’da ağırlıyoruz

Dünyanın en modern ve fonksiyonel tesisinde çok önemli bisiklet yarışlarını gerçekleştirdiklerini dile getiren Başkan Yüce, “Ayçiçek Vadisi, Dünya Şampiyonalarına uygun 5 parkura sahiptir. 3 tanesi Yol, Dağ ve BMX olmak üzere aynı anda şampiyonanın yapılabileceği parkurlara sahiptir. Sakarya Büyükşehir Belediyemiz, bisiklet yolları yatırımlarıyla geçtiğimiz senelerde bazı yerel ve ulusal müsabakalar dışında MTB CUP Yani Dağ Bisikleti Şampiyonası, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turnuvası ile 2020 Dağ Bisikleti Dünya Maraton Şampiyonası ve çok sayıda dünya kupasını bu tesiste gerçekleştiriyoruz. Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde gerçekleşmiş olan Uluslararası Bisiklet Festivalinde ülkemizden ve dünyadan pek çok sporcuyu, sporseveri, yerli ve yabancı basın mensuplarını spor evimiz Sakarya’da ağırlıyoruz” dedi.

Sakarya’mız bu unvan ile daha da büyüyecek

Konuşmalarını şu sözlerle tamamlayan Başkan Ekrem Yüce, “Sakarya’mız adına 2023 yılı için Avrupa Spor Şehri unvanına aday olduğumuz ile ilgili federasyonuna başvurumuzu yaptık.  Unvanı almaya hak kazanırsak çok yakında Sakarya’mız dünyanın Avrupa Spor Şehirlerinden biri olacak. Spor Şehri unvanı ile Sakarya’mızın spor altyapısının daha da geliştirilmesinde ve tüm yaş grupları arasında spor, hoşgörü, adil oyun ve sağlıklı yaşam tarzlarının teşviki açısından büyük bir farkındalık oluşturacağına ve bu sayede şehrimizi Dünya’ya bir kez daha duyuracağımıza inancımız tamdır. Şehirlerin Şehri Sakarya’mıza gelen Avrupa Spor Başkentleri ve Şehirleri Başkanı ve Değerli Üyelerine tekrar hoş geldiniz diyorum” ifadelerine yer verdi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
7 + 6 =