Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Sel'den 16 gün sonra AFAD'dan reklam gibi açıklama

Siyasetten gelme AFAD Müdürü Hüseyin Kaşkaş Serdivan'da 1 kişinnin hayatını kaybettiği selden tam 16 gün sonra açıklama yaptı. Siyasetçi gibi vatandaşlarla poz veren bürokrat Kaşkaş, kendi reklamını yaptı.

GÜNCEL
Sel'den 16 gün sonra AFAD'dan reklam gibi açıklama

Siyasetten gelme AFAD Müdürü Hüseyin Kaşkaş Serdivan'da 1 kişinnin hayatını kaybettiği selden tam 16 gün sonra açıklama yaptı. Siyasetçi gibi vatandaşlarla poz veren bürokrat Kaşkaş, kendi reklamını yaptı.

İşte Kaşkaş'ın selden 16 gün sonra yaptığı o reklam gibi  açıklama.

"23.06.2015 salı günü saat 17.00 sıralarında sağlık İl Müdürlüğüne bağlı 112 Acilden, Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezimize Serdivan İlçesi Aşağıdere Mahallesinde, aşırı yağışlar sonucu sel afeti meydana geldiği ihbarı üzerine;

Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi tarafından derhal İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz Arama ve Kurtarma ekipleri, itfaiye, Umke ve 112 ekiplerine ve İl Jandarma Alay Komutanlığına hareket emri verilmiştir. Daha sonra E-5 karayolunun ulaşıma açılması için Karayolları 17.Şube Şefliğine talimat verildi. Akabinde Büyükşehir ve Serdivan Belediyesi ile, DSİ 32. Şube Müdürlüğüne iş makinelerini Afet mahalline sevk etmeleri talimatı verilmiştir. Afet İl Müdürümüz Hüseyin KAŞKAŞ ve ekiplerimiz saat 17:20'de afet mahalline intikal etmiştir.
Yapılan ilk incelemede sel ve su baskınının park halindeki bir kamyonu sürüklemesiyle tek katlı, yaklaşık 40 metre kare ahşap bir eve çarpması sonucu evin yarısının yıkıldığı, o esnada bu evde yaşayan 38 yaşlarında Gülderen ALTINBULAK ve 15 yaşlarındaki kızının bulunduğu, kızın selden kurtulduğu ancak 38 yaşındaki annesinin ise sel sularına kapılarak kaybolduğu anlaşılmıştır.
AFAD arama kurtarma ve dalgıç ekiplerimiz sel mahallinde kısa bir keşiften sonra bir plan dahilinde kaybolan vatandaşımızı aramaya başlamış, yoğun çalışmaları neticesinde saat 19.40'da Gülderen ALTINBULAK adlı vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır. Akabinde Cumhuriyet Savcısına bilgi verilerek cenaze ailesine teslim edilmiştir
Ölen vatandaşımız bulunduktan sonra İl müdürümüz mahalle muhtarıyla birlikte afetten zarar gören ve evlerinde kalamayacak durumda olan vatandaşların, kalabilecekleri yerler görüşülmüş ve ayarlanmıştır. Akabinde Büyükşehir belediyemizin düzenli olarak her akşam bir ilçede verdiği iftar programı afet bölgesine aktarılarak, afetten zarar gören vatandaşlarımızın iftar etmeleri de sağlanmıştır.
Afet ve Acil Durumun meydana geldiği andan itibaren; başta İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi (SASKİ ve İTFAİYE), Serdivan Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü, DSİ ve İl Jandarma Alay Komutanlığı, Sayın Valimiz Hüseyin Avni COŞ' un talimatlarıyla harekete geçmiş olup, bu talimatlar doğrultusunda;
Afetin meydana geldiği 23 Haziran 2015 Salı günü saat 17:00'dan itibaren, Sakarya AFAD 5 arama ve kurtarma aracı, 2 arama kurtarma botu ve 22 personel ile,
Büyükşehir Belediye Başkanlığı (SASKİ) 10 adet vidanjör, 7 kanal aracı, 3 kepçe, 4 kamyon ve 65 personel ile, İtfaiye 3 itfaiye aracı, 2 kurtarma aracı ve 10 personel ile, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü 5 kamyon, 3 kepçe, 20 personel ile, Serdivan Belediyesi 6 kamyon, 5 kepçe, 2 greyder, 30 personel ile,
İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans ve 8 personel ile , DSİ 32. Şube Müdürlüğü 1 kepçe , 1 kamyon ve 2 personel ile, İl Jandarma Alay Komutanlığı 2 taşıma aracı, 18 personel olmak üzere; toplam 63 araç, 2 bot ve 175 personel ile afete müdahale edilmiştir. DEVLETİMİZİN DEĞİŞİK KURUMLARINA AİT TÜM BU EKİPLER TAM BİR KOORDİNE VE İŞBİRLİĞİ İÇERSİNDE, sel ve su baskını sonrası cadde, sokak ve vatandaşların evlerinin alt katlarında ve bahçelerinde meydana gelen balçık ve kopan ağaç parçaları, taş vs. temizleme çalışmaları süratle yapılmış, 26 Haziran 2015 CUMA günü itibariyle de afet bölgesinin tamamı normal hayata kavuşturulmuştur. 3 günde tüm cadde ve sokaklar, vatandaşlarımızın evlerinin alt katlarına giren su ve balçıklar tamamıyla temizlenmiş, sokalar genişletilmiş, mıcır malzeme ile düzeltilmiştir.
Bir taraftan bu çalışmalar yapılırken, afetin olduğu günün bir sonraki yani 24/06/2015 günü ise AFAD(İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ)ın koordinesinde, AFAD, Serdivan Kaymakamlığı ve Serdivan Belediyesi teknik elemanlarından derhal bir hasar tespit komisyonu oluşturulmuştur. Bu komisyon marifeti ile hasar tespit çalışmaları neticesinde 38 hanenin ev eşyalarının zarar gördüğü, eşi sele kapılarak vefat eden Mehmet ALTUNBULAK 'a ait yaklaşık 40 m2 olan evin yarısının yıkıldığı ve eşyalarının tamamının hasar gördüğü, 3 evin ise hem eşyalarında hem de binasında zararların oluştuğu tespit edilmiştir.
Bu tespit çalışması aynı gün yani 24.06.2015 Çarşamba günü bitirilmiş ve aynı gün sayın valimizin imzasıyla Afet Acil Durum Yönetim Başkanlığımızdan "Acil Yardım Ödeneği" istenmiştir. Yine aynı gün zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için ilk etapta İl ve Serdivan İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüklerimizce hem nakdi hem de gıda yardımı yapılmıştır.
Talebimiz üzerine AFAD başkanlığımızdan 29.06.2015 tarihinde 175.000,00TL ödenek afetzede vatandaşlarımıza "nakit olarak" dağıtılmak üzere valilik emrine gelmiş olup, Müdürlüğümüzce her türlü çalışmalar tamamlanarak 01 Temmuz 2015 Çarşamba günü tek, tek vatandaşlarımız ziyaret edilerek bizzat evlerinde kendilerine takdim edilmiştir. Tüm bu çalışmalar bir hafta içersinde bitirilmiştir.
Ayrıca 19.06.2015 tarihinde Erenler ilçemize bağlı 15 mahallemizde de yağan yağışlar nedeni ile sel ve su taşkınları meydana gelmiş, bu ilçemizde de yine Müdürlüğümüz koordinasyonunda Erenler Kaymakamlığı ve Erenler belediyesi ekiplerinden oluşturulan komisyon marifetiyle, 34 evin eşyalarında zararların oluştuğu tespit edilmiştir. Gelen acil yardım ödeneği Serdivan ilçemizdeki çalışmalarla birlikte yukarıda izah ettiğimiz çerçevede bu vatandaşlarımıza da dağıtılmıştır. Bu ilçemizde de zarar gören vatandaşlarımıza Erenler Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfınca da nakdi yardım ayrıca yapılmış olup, her iki ilçedeki vatandaşlarımızın mağduriyetleri bir hafta gibi kısa bir sürede giderilmiştir.
Her iki ilçemizde meydana gelen sel ve su baskınları afetinde ölen vatandaşımıza Yüce Rabb'imizden Rahmet diler, yakınlarına sabr-ı cemiller niyaz ederiz. Zarar gören vatandaşlarımıza da geçmiş olsun der, bir daha böyle felaketlerin yaşanmamasını Yüce Allah'tan niyaz ederiz.
Her iki ilçede meydana gelen afetlerde fedakarca ve mesai mefhumu demeden gece gündüz özverili bir şekilde çalışan, Başta AFAD personeli olmak üzere, Büyükşehir belediyemize ve personeline, Erenler kaymakamlığı, Erenler belediyesi ve personellerine, Serdivan belediyesi, serdivan kaymakamlığı ve personellerine, Sağlık, Jandarma kısaca görev yapan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ve personellerine, ayrıca tüm çalışmalara destek veren Aşağıdere mah. Muhtarı Nevzat AYVAZ'a,ve Erenler ilçemizdeki 15 mahallenin muhtarlarına, AFAD AİLESİ ve Sakarya İl Afet ve Acil durum müdürü olarak şükranlarımı sunuyorum.
TAM BİR KOORDİNASYON VE İŞ BİRLİĞİ İÇERSİNDE BİR ÇALIŞMA ORTAYA KONULMUŞTUR. BU KADAR KISA BİR SÜREDE SONUÇ ALINMASI İŞTE BU BİRLİK VE BERABERLİĞİN SONUCUDUR."

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz