Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Şehitlik Ziyareti ve Mevlit

Hendek'te 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Gününde Hendek Kaymakamlığı ve Hendek Belediyesi tarafından bir dizi etkinlikler düzenlendi.

GÜNCEL
Şehitlik Ziyareti ve Mevlit

ŞEHİTLERE ZİYARET

İlk olarak Kaymakam Halil İbrahim Acır, Hendek Belediye Başkan Yardımcısı Hızır Çağrı Güngör, Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Yenilmez, İlçe Emniyet Müdürü Mesut Eyigün ve protokol şehitlikleri ziyaret ederek karanfiller bıraktı. İlçe Müftüsü Mürteza Gür tarafından şehitlikte dua edildi.
 
MEYDAN ANMA PROGRAMI

Saat 20.00’de Hendek Cumhuriyet Meydanında anma programı düzenlendi. Düzenlenen demokrasi nöbetine Kaymakam Halil İbrahim Acır, Hendek Belediye Başkan Yardımcısı Hızır Çağrı Güngör, Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Yenilmez, İlçe Emniyet Müdürünü vekâletten Komiser Yardımcısı Halil Doğangün, İlçe Jandarma Komutanını vekâletten Jandarma astsubay kıdemli üstçavuş Mustafa Biçer, MHP KAÇEP Başkanı Zübeyde Gürbüz ve muhtarlar, Belediye Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Gaziler, polisler, askeri erkân ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
DUALAR OKUNDU 

Saygı duruşunda bulunması ve ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda protokol ve alanı dolduran vatandaşlar çalınan marşlar eşliğinde Türk Bayraklarıyla eşlik etti. Şehitlerimizi için Mevlit-i Şerif okutulurken, İlçe Müftüsü Mürteza Gür tarafından dualar edildi. Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan sinevizyon gösterileri sahnelenirken, programda ilk konuşmayı Hendek Belediye Başkan Yardımcısı Hızır Çağrı Güngör yaptı. 
 
GÜNGÖR “ HÜZÜN VE GURUR AYNI ANDA”

Konuşma yapan Hendek Belediye Başkan Yardımcısı Hızır Çağrı Güngör. Bugün buraya Milletimizin bu demokrasi zaferini kutlamak; kalpleri iman ve ülke sevgisiyle dolu olarak Vatan, Millet, Bayrak, İstiklal ve diğer bütün mukaddes değerleri uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi bir kez daha yâd etmek ve kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.
Bugün bir taraftan 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken diğer taraftan da dünyada eşine az rastlanır bir direnişe şahit olmanın gururunu yeniden yaşıyoruz.
Hüzün ve gururun aynı anda yaşandığı bugünde tekrar ifade etmemiz gerekir ki hiçbir zafer altın tepside sunulmaz; tarihimiz boyunca kazandığımız her zaferin arkasında bir fedakârlık vardır.
İşte aziz şehitlerimiz, gazilerimiz o gece bir toprak nasıl vatan olur, nasıl vatan kalır bir kere daha gösterdiler bize. 
15 Temmuz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum… Allah tüm Şehitlerimize gani gani rahmet eylesin… Milletimiz Şehitlerimize ve Ailelerine minnettardır” dedi.
 
 
KAYMAKAM ACIR

Ardından Hendek Kaymakamı Halil İbrahim Acır konuşma yaptı 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk milletine milli iradesine karşı bir darbe girişiminde bulunulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamını, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Emniyet ve Silahlı kuvvetleri, Başbakanlık makamını, teslim almayı amaçlayan bunun için devlet kurumlarını ve milleti bombalamaktan çekinmeyen bir yapıyla karşı karşıya kaldık. Fetullahçı terör örgütünün bu hain darbe teşebbüsü Türkiye Cumhuriyetinin geleceğini dış güçlerin eline teslim etmeyi Türkiye Cumhuriyeti sömürgeci devletlerinin işgaline zemin hazırlayacağı bir kaos ortamına sürüklemeyi Devletin bütünlüğünü ve gücünü gerek ulusal gerekse uluslararası arenada zayıflamayı pazarlık gücünü elinden almayı amaçlıyordu. Aynı zamanda bu demokrasinin vazgeçilmez olan unsuru olan sandık aracılığı ile demokratik bir şekilde seçilmiş bir hükümeti indirmeyi planlıyordu. Ancak Milletimiz bu hain darbe girişimini sokakları ve meydanları doldurarak ölümü bile göze alarak başarısızlığa uğratmıştır. 15 Temmuz bir toprak nasıl vatan olur ve nasıl vatan kalır sorularının Türk milleti tarafından cevaplandığı gün olmuştur. Bundan sonra bize düşen görev bu yapılanları asla unutmamak aynı vatan ve millet sevdasını gelecek nesillere aktarmaktır. ‘’Bu vesile ile Şehitlerimizi rahmetle anıyor gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum’’  demokrasi nöbetine katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum diye konuştu.
 
 
Konuşmaların ardından demokrasi nöbeti çalınan marşlar eşliğinde devam ederken, vatandaşlara çay, su, kek ve çorba ikram edildi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri gece yarısı sela okunmasının ardından sona erdi.

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
9 + 9 =