Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

SEAH'tan koltuk altı kalp ameliyatı

Başarılı bir operasyona daha imza attılar

GÜNCEL
SEAH'tan koltuk altı kalp ameliyatı

Başarılı bir operasyona daha imza attılar

SEAH  Kalp ve Damar Cerrahi Kliniği “Koltuk Altı Kalp Ameliyatı’nı “ da başarı ile gerçekleştirdi.

Kasım ayı başından itibaren vücudunun sol tarafı tutmayan ve bıçak saplanması şeklindeki ağrılar nedeni ile hayatı kabusa dönen evli ve 3 çocuk annesi  Arzu Ekrem Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkikleri sonrası kalbinde yaklaşık 4 cm delik olduğu ve sağ taraf kalp kapağında (triküspit kapak) kaçak olduğu tanısı ile ameliyat için Kalp ve Damar Cerrahi kliniğine yatırıldı.  Ameliyat Kalp ve Damar Cerrahı Doç Dr. İbrahim Kara ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. operasyon sonrası ziyaret ettiğimiz Arzu Ekrem ;” Kasım ayı başından beri çarpıntıdan uyuyamıyordum, hayat kalitem iyice düşmüştü.  Allah’a şükürler olsun ameliyat sonrası çok iyiyim. İbrahim Hoca ve ekibinden Allah razı olsun hepsi çok ilgiliydiler ve bize çok  iyi davrandılar” dedi. 

Koltuk altı kalp ameliyatı nedir ve nasıl yapılır?

Açık kalp ameliyatlarının, koltuk altı bölgeden yaklaşık 7-8 santimetrelik kesi ile gerçekleştirilmesidir. Bu yöntemde kesi göğüs altından değil de, koltuk altı bölgeden yapılır ve kaburgalar arasından girilerek kalbe ulaşılır. Sağ koltuk altından memenin bitim yerine gelen bölgeye 7-8 santimetrelik bir kesi yapılarak, kaburgaların arasından girilip uygulanır ve küçük kesiden aynı şekilde ameliyata devam edilir.  Hasta bu yöntemle ameliyat olduktan sonra göğüs ön kemiği kesilerek yapılan operasyonun aksine yan yatabilir, araba kullanabilir ve ağır kaldırabilir. Bu teknikle göğüs kafesi fonksiyonu bozulmadığı için rahat nefes alabilir. Bu teknikte klasik yöntemden farklı olmayacak şekilde aynı konforda ameliyat gerçekleştirilir.

Klasik yöntemde hastalar, uzun yoğun bakım sürecinin ardından 1.5 ay boyunca sırtüstü yatar halde iyileşmeyi beklerken, yeni yöntemde ameliyattan birkaç gün sonra yürüyebiliyor. Enfeksiyon ihtimalinin de düşük olduğu bu yöntemde, ameliyat izi göğüs kafesinin yan tarafında gizli kaldığı için özellikle kadınların ameliyat izi nedeniyle yaşadığı estetik kaygısını ortadan  kaldırmakta ve böylelikle büyük bir psikolojik rahatlama sağlamaktadır.
 

Kimlere Uygulanır?
Her yaştaki kadın - erkek tüm kalp kapağı hastalarına ve kalp deliği tamirlerinde uygulanabilir. Mitral, aort ve triküspit kapaklarının tamir, değişim operasyonlarında ve kalp delikleri ( ASD, VSD ) tamirlerinde rahatlıkla uygulanabilir. Bu teknik özellikle kapak cerrahisi ve doğuştan kalp hastalıklarında (ASD gibi kalbin delik olduğu durumlarda) uygulanır.

 

Avantajları Nelerdir?

- Hasta ameliyat sonrası erken dönem rahatlık yaşar.
- İstediği pozisyonda yatabilir.
- Rahatça öksürebilir, göğüs açılma riski yoktur.
- Yara yeri çabuk iyileşir.
- Enfeksiyon riski düşüktür.
- Erken taburcu olur.
- Ameliyattan hemen sonra günlük hayatına kendi otomobilini kullanarak dönebilir.
- Emniyet kemeri takabilir.
- Göğsüne darbe gelmesinden korunmak zorunda değildir.
- Kollarını rahatça kullanabilir ve ağır kaldırabilir, yüzebilir.
- Ameliyat yeri koltukaltında olduğu için görünmez.
- Kozmetiktir.
 

Hastanın “Vücut bütünlüğü tama yakın korunmaktadır”
Ameliyat sonrası görüşlerine başvurduğumuz Kalp ve Damar Cerrahi Kliniği Klinik İdari Sorumlusu Doç. Dr. İbrahim Kara;” 34 yaşındaki bayan hastanın yapılan tetkikleri sonrası kalbinde yaklaşık 4 cm delik olduğu ve sağ taraf kalp kapağında (triküspit kapak) kaçak olduğu tanısı ile ameliyat için Kalp ve Damar Cerrahi kliniğine yatırıldı. Koltuk altı kalp ameliyatı için mani bir durumu olmayan hastaya yukarıda anlattığımız teknikle göğüs kemiği kesilmeden sağ koltuk altı 7-8 cm bir kesi ile kesi izi gizli kalacak şekilde küçük bir pencereden hem kalpteki delik kapatıldı hem de kalp kapağındaki kaçak tamir edilerek başarılı bir operasyon uygulandı. Ameliyat sonrası yoğun bakım takibinden sonra servise alınan hasta şifa ile taburcu edilmiştir. Koltuk altından küçük bir kesi ile hastanın vücut bütünlüğünün tama yakın korunduğu bu tür ameliyatlar hem dünya hem de ülkemizde sadece tecrübeli ve deneyimli kliniklerde yapılabilmektedir” dedi.
 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
1 + 6 =