Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Schengen çetesi çökertildi

ASAYİŞ
Schengen çetesi çökertildi

Sahte belgelerle Avrupa ülkeleri için “Schengen vizesi” alan çete çökertildi. Ankara, İstanbul, Sakarya, Konya ve Muş’ta düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 9 şüpheli gözaltına alındı.

Sahte belgelerle Avrupa ülkeleri için “Schengen vizesi” alan çete çökertildi. 5 kentte düzenlenen operasyonlarda yakalanan 9 şüphelinin, elde ettikleri paralarla lüks yaşam sürdükleri belirlendi.
Ankara polisi, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere sahte belgelerle “Schengen vizesi” temin ederek, yasa dışı şekilde insan sokan bir şebekeyi çökertti.

Ankara ve İstanbulun da aralarında bulunduğu 5 ilde düzenlenen operasyonlarda 9 şüpheli gözaltına alınırken, çetenin vize aldıkları kişileri sahte belgelerle işadamı gibi gösterdikleri anlaşıldı. Bir kişilik vize karşılığında 12 bin euro para aldığı belirlenen çete üyelerinin, elde ettikleri haksız kazançla lüks bir yaşam sürdükleri ifade edildi.

Ankara Emniyeti Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, AB üyesi ülkelerin büyükelçiliklerinden sahte belgelerle vize temin ederek, bu ülkelere insan sokan bir çeteyi tespit etti.
Şebekeye yönelik yaklaşık 6 ay süren teknik ve fiziki takip yapan polis, operasyon için düğmeye bastı. Ankara, İstanbul,Konya,Sakarya ve Muş'ta düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 9 şüpheli gözaltına alındı. Çetenin, kendisine başvuran kişilere vize temin etmek için ilginç bir yöntem kullandığı da açığa çıktı. Şüphelilerin vize alacakları kişilerle, bu kişilerle aynı ismi ya da soy ismi taşıyan işadamlarına ait şirketler arasında sahte belgelerle bağlantı kurdukları anlaşıldı. 
 

Lüks arabalar, evler

Yapılan baskınlarda şebeke üyelerinin evlerinde ve işyerlerinde, farklı kişilere adına düzenlenmiş 20 pasaport, banka hesap cüzdanları, kaşeler, değişik şirketlere ait Ankara Ticaret Odası belgeleri, imza sürkileri, nüfus cüzdanı fotokopileri ile SGK belgeleri ele geçirildi. Operasyon kapsamında şebeke lideri M.T.Ö. ile A.Y. ve T.G. tutuklanırken, G.S. ve S.O. ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Diğer zanlılar ise ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Şebeke üyelerinin yurtdışına gönderecekleri her bir kişi için 12 bin euro talep ettiği öğrenildi.

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz