Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

SAÜ, TÜBİTAK Tarafından Kabul Edilen Deprem Konulu Çalışmalarına Yarın Başlayacak

Projeler, gerçekleşmiş olan deprem felaketinin ardından benzer felaketlere hazır olunmasını sağlamak amacıyla bilimsel verilerin toplanması,sismik, jeolojik, jeodezik, geoteknik, jeofizik ve morfolojik gibi gözlemlerin yapılması açısından önem arz ediyor

GÜNCEL
SAÜ, TÜBİTAK Tarafından Kabul Edilen Deprem Konulu Çalışmalarına Yarın Başlayacak

Projeler, gerçekleşmiş olan deprem felaketinin ardından benzer felaketlere hazır olunmasını sağlamak amacıyla bilimsel verilerin toplanması,sismik, jeolojik, jeodezik, geoteknik, jeofizik ve morfolojik gibi gözlemlerin yapılması açısından önem arz ediyor

6 Şubat Pazartesi günü ülkemizin 10 ilinde meydana gelen depremler sonrasında veri toplamak ve saha çalışması yürütecek üniversitelerde ve araştırma enstitülerinde görevli araştırmacıların kısa süreli çalışmalarına destek sağlamak amacıyla TÜBİTAK tarafından 1002-C “Doğal Afetler Odaklı Saha Çalışması Acil Destek Programı” çağrısına Sakarya Üniversitesi’nden kabul görülen 4 projeye 3 proje daha eklendi. Projeleri kabul edilen Öğretim Üyeleri ve Araştırma Ekipleri 16 Şubat 2023 (yarın) tarihinde afet bölgesine intikal edip çalışmalarına başlayacak.

 

TÜBİTAK Tarafından Kabul Görülen Projeler ve Ekipleri
1– İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertan Bol yürütücülüğünde “06.02.2023 Kahramanmaraş Depremleri İskenderun-Antakya Bölgesi Geoteknik Problemli Alanların Tespiti” Projesi:
Doç. Dr. Ertan Bol
Prof. Dr. Aşkın Özocak
Doç. Dr. Sedat Sert
Arş. Gör. Eylem Arslan
2– Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Handan Akyiğit (Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi) yürütücülüğünde “Afet Sonrası İnsani Güvenliğin Yeniden İnşası İçin Çadır kentlerde Mevcut Durum Tespiti: Malatya Çadır kentleri Örneği” Projesi:
Doç. Dr. Handan Akyiğit
Prof. Dr. Sinem Yıldırımalp
Dr. Öğr. Üyesi Öznur Göçmen
Arş. Gör. Dr. Hatice Turut
Arş. Gör. Zehra Toçoğlu
3– Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Coşkun (Yangın Uygulama ve Araştırma Merkezi) yürütücülüğünde “Deprem Afeti Esnasında ve Sonrasında Meydana Gelebilecek Yangın Risklerinin ve Olaylarının Tespiti ve İrdelenmesi” Projesi:
Doç. Dr. Gökhan Coşkun
Prof. Dr. Hakan Serhad Soyhan
Dr. Öğr. Üyesi Üsame Demir (Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi)
Hv.İs.Asb.Kd.Bçvş. Cemil Özkalay
Hv.İs.Asb.Kd.Üçvş. Onur Mammacıoğlu
4– İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah İnce (Gençlik Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi) yürütücülüğünde “Doğal Afetlerde Gençlerde Dini İnanç ve Ruh Sağlığı İlişkisi” Projesi:
Doç. Dr. Abdullah İnce
Dr. Öğr. Üyesi Yunus Emre Temiz (İnönü Üniversitesi.)
Dr. Öğr. Üyesi Ziya Erdinç
5- “Kahramanmaraş Depremleri ve Etkileri: Kamu Yapılarının Hasar Durumlarının İncelenmesi ve Deprem Sonrası Oluşan İkincil Tehlikelerden Kaynaklanan Hasarların Belirlenmesi” Projesi:
Dr. Tuba Tatar (Proje Yürütücüsü)
Dr. Mehmet Emiroğlu
Dr. Aydın Demir Dr. Hakan Öztürk
Dr. Mehmet Emin Arslan (Düzce Üniversitesi)
6- ” Depremzedelerin ve Arama-Kurtarma Ekiplerinin Afet Önleme ve Müdahalesine Yönelik Deneyimleri: Ulusal Afet Önleme ve Müdahale Eylem Planına Hazırlık” Projesi:
Doç. Dr. Havva Sert (Proje Yürütücüsü)
Prof. Dr. Mehmet Barış Horzum
Arş. Gör. Meryem Pelin
Arş. Gör. Merve Gülbahar Eren
Öğr. Gör. Kübra Üçgül
7- “Deprem Sonrası Kriz Aşamasında İlk ve Acil Müdahale Sürecindeki Yönetsel Aksaklıklar ve Depremzedelerin Yaşadığı Psiko-Sosyal Sorunların Saha Çalışması ile Yerinde İncelenmesi” Projesi:
Prof. Dr. Yusuf Genç (Saha Çalışmasının Yürütücüsü)
Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan
Dr. Öğr. Üyesi Sümeyye Derin
Dr. Öğr. Üyesi Özden Şahin Er
Arş. Gör. Cengizhan Aynacı

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz