Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

SAÜ'de insan hakları konferansı gerçekleşti

GÜNCEL
SAÜ'de insan hakları konferansı gerçekleşti

Sakarya Üniversitesi'nde (SAÜ) "Dünya İnsan Hakları Günü" Konferansı düzenlendi. 
  10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Sakarya Üniversitesi ve İl İnsan Hakları Kurulu’nun ortak düzenlediği etkinlik Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda bir program gerçekleşti. Programa Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Haydar Memiş, Vali Yardımcısı Akın Yılmaz, Adapazarı Kaymakamı İsmail Gündüz, Serdivan Kaymakamı Ramazan Şahin, Söğütlü Kaymakamı Esengül Korkmaz Çilekli, SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas, STK temsilcileri, öğrenciler ve davetliler katıldı.
  Program da bir konuşma yapan Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, “Çok sayıda devlet kurmuş bir millet olmamıza rağmen geçmişimizde insan hakları adına kirli sahneler bulunmuyor. Bugün İnsan haklarının bayraktarlığı yaparak günah çıkarmak isteyen birçok batı ülkesinin 18. Yüzyıldan itibaren mazlum milletleri iliklerine kadar sömürdüklerini hepimiz biliyoruz. Özellikle insan hakları konusunda oluşturulan batılı kurumların ve bunları yönetenlerin en önemli eksiklikleri çifte standarda sahip olmaları. Türkiye’de meydana gelen bazı olayları büyüterek uluslararası gündeme taşımak isteyen bazı kuruluşların çok daha büyük olayları görmezden geldiklerine de şahit oluyoruz. Filistin’deki yargısız infazlar karşısında susan çevrelerin çok daha önemsiz konularda fırtına kopararak çifte standart uyguladıklarını da görüyoruz. Bütün insanların yaratılıştan sahip oldukları haklarını son nefeslerine kadar kullanmalarını diliyorum. İnşallah Türkiye insan hakları konusunda da örnek ülkelerden biri haline gelecektir. Bundan 20 yıl önce yaygın şekilde işkence iddiaları mevcuttu. Bugün hamdolsun kolluk kuvvetlerine ait işkence iddiaları ortadan kalktı. Bu büyük bir başarıdır. Türk Milleti Bizim insan haklarına ne kadar önem verdiğimizin bir diğer nişanesi de Suriye’den göç eden 3 milyona yakın yaşam hakkı ihlaline maruz kalan insanları elimizden gelen en iyi şartlarda misafir etmemiz insan haklarına verdiğimiz değeri gösterir” şeklinde konuştu.
  Programın devamında Konferansta, SAÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Kalabalık, SAÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Deniz Defne Kırlı Aydemir ve SAÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Murat Erdem birer sunum yaptı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
9 + 1 =