Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

SAÜ’de İklim Değişikliği Konuşuldu

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından İklim Değişikliği Haftası ile ilgili farkındalık yaratmak ve ilimizdeki çalışmaları paylaşmak amacıyla “İklim Değişikliği Semineri” düzenlendi.

GÜNCEL
SAÜ’de İklim Değişikliği Konuşuldu

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen seminere; SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özer Köseoğlu, SAÜ Araştırma Dekanı Prof. Dr. Cenk Yavuz, SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taki Demir, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Mustafa Yıldırım, SAÜ Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Doç. Dr. MahnazGümrükçüoğlu, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Seminerde iklim değişikliğinin tarım üzerindeki etkileri, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği ve iklim değişikliği meteorolojik karakterli afetler konuşuldu. Seminerde hem akademik hem de uygulama alanında iklim değişikliği ile mücadelede temel sorunları ele alacaklarını söyleyen Prof. Dr. Özer Köseoğlu amaçlarının iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak olduğunu belirtti. İklim Değişikliği farkındalığını üniversitemizde oluşturmak için çalışmalar yaptıklarını aktaran Köseoğlu üniversitemiz bünyesinde bir koordinatörlük oluşturulduğu bilgisini verdi.

İnsan faaliyetlerinin artması sonucu ortaya çıkan sera gazlarının küresel ısınmaya ve iklim değişikliğine neden olduğunu söyleyen İklim Değişikliği Daire Başkanı ve Sıfır Atık Daire Başkanı Yıldırım iklim değişikliğinin su kaynakların azalması, taşkınların artması, orman yangınlarının sıkça yaşanması, sıcaklık artışı, çölleşmenin artması gibi nedenlere yol açtığını aktardı. Büyükşehir Belediyesi olarak bir takım çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Yıldırım, toplu taşıma filolarını yenilediklerini, jeotermal seralar yaptıklarını ve kimyasal gübre yerine organik gübre kullanmayı amaçladıklarını aktardı. Yıldırım, artan nüfus ve kuraklıktan dolayı su sıkıntısı yaşandığını dile getirerek şehrimizde bulunan Sapanca Gölünü koruma planlamaları yaptıklarını söyledi.

İklim Değişikliği ile sürekli müdahale içerisinde olduklarını belirten Araştırma Dekanı Prof. Dr. Cenk Yavuz dünyanın sıcaklığının 1.25 seviyelerinde arttığını söyledi. İnsan nüfusu ve teknolojinin artmasının dünya sıcaklığını arttırdığını aktaran Prof. Dr. Yavuz 2021 yılında sıcaklığın en çok arttığı bölgelerin başında kutup çevresi, Güney Afrika ve Orta Asya’nın geldiğini söyledi. Prof. Dr. Yavuz 2033 yılında dünya sıcaklığının 1.5 derecelik artışa 2059 yılında ise 2 derecelik artışa ulaşılması beklendiği bilgisini verdi.

Seminer, hediye takdiminin ardından sonra erdi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
3 + 6 =