Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

SAÜ 21. Yüzyıl Becerileri Kazandırmak İçin İspanya’da

Beyond theLimits: DevelopingEntrepreneurshipviaCreativity in Schools Projesi toplantıları ve MultiplierEvent etkinliği 3-8 Temmuz 2022 tarihleri arasında İspanya Granada Üniversitesi Eğitim Fakültesinde başarıyla gerçekleştirildi.

GÜNCEL
SAÜ 21. Yüzyıl Becerileri Kazandırmak İçin İspanya’da

Koordinatörlüğünü Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Eğitim Fakültesinden Prof. Dr. Osman Titrek’in gerçekleştirdiği ve 7 ortaklı AB Ka 203 projesi olan “Beyond theLimits: DevelopingEntrepreneurshipviaCreativity in Schools Projesi (Proje No: 2020-1-TR01-KA203-093989)  toplantıları ve MultiplierEvent (ICLEL 2022) etkinliği 3-8 Temmuz 2022 tarihleri arasında İspanya Granada Üniversitesi Eğitim Fakültesinde başarıyla gerçekleştirildi.

Sakarya Üniversitesinin koordinatörlüğünde Türkiye, İngiltere, İspanya, İtalya, Portekiz, Letonya, Romanya olmak üzere 7 farklı ülkeden üniversitenin ve kuruluşun yer aldığı bir konsorsiyum tarafından yürütülen proje toplantılarına tüm ortaklardan en az bir katılımcı koordinatör katıldı. Proje işleyişi, ihtiyaç analizi uygulaması, e-book bölümlerinin geliştirilmesi ve program geliştirme çalışmaları ile ilgili çıktıların durumları ve daha etkili uygulama seçenekleri tartışıldı.

Aynı hafta içerisinde projenin yaygınlaştırma etkinliği olan ICLEL 2022 konferansları da hibrid metodu kullanılarak başarı ile ortakların iş birliğinde gerçekleştirildi. Bu faaliyete yaklaşık 20 ülkeden 200’ün üzerinde katılımcı yüz yüze ve online olarak katılım sağladı. Amerika Birleşik Devletleri Yale Üniversitesi’nden Prof. Dr. JonathanFeinstein ve South Georgia Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mark Runco da çevrim içi olarak çağrılı konuşmalarını yaptı. Ayrıca Bosna-Hersek’ten Saraybosna Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mirzana PasicKodric, İngiltere’den Prof. Dr. David Rae, Portekiz’den Prof. Dr. Carlos Sousa de Reis, Granada Üniversitesi’nden Prof. Dr. JosePuenGuerta ve Romanya’dan Dr. FelixAngel Popescu yüz yüze çağrılı konuşmalarını gerçekleştirdi. Konuşmalar “iclel_conferences” instagram hesabından canlı olarak yayınlandı.

Ayrıca percussion-ritmworkshopu, Flamenco kültür etkinliği, ünlü Al Hambra gezisi ve gala yemeği ile İspanya kültürü de aktif katılımcılar tarafından öğrenilmeye çalışıldı. Ayrıca Granada Türkiye Fahri Konsolosu OmerFernandezSanfransisco ve ekibi de konsoloslukta ziyaret edildi. Granada Üniversitesi ile Sakarya Üniversitesi arasındaki mevcut iş birliğinin nasıl daha üst seviyelere çıkarılabileceği hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Sakarya Üniversitesi Erasmus ofisi ile bağ kuruldu ve tüm iletişim bilgileri Sakarya Üniversitesi Erasmus ofisi ile paylaşıldı.

Proje Koordinatörü ve ICLEL Konferansları Başkanı Prof. Dr. Osman Titrek, “Proje çıktıları ve aktiviteleri hem ülkemiz hem de Avrupa çapında gençlerin üniversite öğrencilerinin yaratıcılık ve girişimcilik becerilerinin geliştirilmesinde son derece yararlı olacak. Bu beceriler 21. yüzyıl becerileri olarak kabul ediliyor. Buna rağmen birçok ülkede müfredat entegrasyonu ve pratik eğitim materyallerinin eksikliğinden dolayı becerilerin kazandırılmasında sorunlar yaşanıyor. Bu zor zamanlarda desteğini esirgemeyerek ICLEL 2022’nin başarı ile gerçekleştirilmesine katkı sağlayan başta Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al’a, Granada Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. PilarAranda’ya, SAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüştü Yeşil’e ve Granada Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. JavierViloriaPrieto’ya şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca Granada Üniversitesi proje koordinatörleri ve tüm proje ortaklarına,  organizasyon komitesi üyelerine, editörler kuruluna, hakem kuruluna, emeği geçenlere ve tüm katılımcılarına teşekkür ediyorum. AB Beyond theLimits Projesi ile söz konusu sorunları en aza indirmeye çalışacağız. ” dedi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz