Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Satso Sektörel Ur-Ge Projelerine Başlıyor

Fındıkta Taban Fiyat Beklentisi 60tl

GÜNCEL
Satso Sektörel Ur-Ge Projelerine Başlıyor

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1198 No’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Haziran Ayı Gelir-Gider Tablosu, Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi:

Genel Değerlendirme

“İş dünyası olarak küresel ve ulusal ekonomide yaşanan sorunlar, pandemi ile birlikte bozulan ve toparlanamayan tedarik zinciri, küresel çapta ülkelerin düşen büyüme hızları, artan hammadde maliyetleri ve enerji temini gibi sorunlarla mücadele ediyoruz.Bilindiği üzere bu sorunlar sadece iş dünyasını ilgilendiren sorunlar olmaktan çıkıp toplumun her kesimini ilgilendiren bir hal aldı. Geçmişte yaşanan krizlerde tüketiciye belli bir noktaya kadar yansıyan ancak gündelik yaşamını belirli ölçülerde etkileyen sorunlar mevcut iken, bugün baktığımızda ise gerek üretici gerekse de tüketiciler ciddi sıkıntılar yaşamaya başlamıştır.

Özellikle iş dünyamıza büyük sorumluluk düşmektedir. Bu süreçten daha fazla üreterek ve devletimizin bu çabaya vereceği destekle çıkarsak toplumun her kesimi daha da rahatlayacaktır. Bunu yapmanın yolu da doğru stratejilerle riskleri minimum seviyeye çekmektir. Hükümetimizin bu anlamda yapacağı en büyük destek iş dünyasının finansmana erişim konusundaki sorunlarını ivedilikle çözmesi ve de makro düzeyde alınan kararlar ve istikrarın bir an önce sağlanması olacaktır.

Döviz Varlığı Sınırlaması Uygulaması

Bildiğiniz gibi, BDDK, 24 Haziran’da TL kredi kullanımlarına döviz varlığı sınırlaması getirdi.Düzenlemeye göre, bağımsız denetime tabi olan şirketlerin kredi başvurusu yapıldığı tarih itibariyle, yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması halinde ve yabancı para nakdi varlıklarının vergi dairesine sunulmuş olan en güncel finansal tablolara göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması durumunda TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına karar verildi.

Bu uygulama ile birlikte iş dünyamızın finansmana erişimi daha da zorlaşmaya başladı. BDDK, 7 Temmuz’da yayınladığı kurul kararları ile bu uygulamayı kolaylaştırıcı bazı değişiklikler yaptı.

  • Bankalara sunulması gereken bilgi ve belgelerin yeminli mali müşavir onaylı olarak da alınabilmesi sağlandı.
  • Doğrudan borçlanma sistemi, kurumsal kredi kartları ve tedarik finansmanı; tl kredi sınırlaması dışında bırakıldı.
  • Leasing ve faktöring işlemleri ise kredi sınırlamasına dâhil edildi.
  • Şirketlerinden yurtdışı bağlı ortaklık ve iştirakleri hesaplamadan muaf tutuldu.

Yapılan düzeltmeye rağmen bu yeni uygulama, ihracatçılarımız başta olmak üzere üretici kesimin nakit akışını sıkıntıya sokmaktadır. Çünkü bizim üretebilmemiz için hammadde ihtiyacımızı ithalatla sağlamamız gerekiyor; her ne kadar gayretimiz ithalatı en aza indirmek olsa da mevcut durum budur. İş dünyası için döviz bir ihtiyaçtır.  İş dünyamız üretimin ve ihracatın sürekliliğini olumsuz etkileyen bu uygulamada yeni iyileştirmeler beklemektedir. 

Dış Ticaret Verileri

Enflasyon ve ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen ihracatta olumlu bir gidişat görüyoruz. ihracatımız geçtiğimiz mayıs ayına oranla .17, 2021 yılı Haziran ayına oranla da .51 artış göstererek 389 milyon dolar ihracat ile gerçekleştirmiştir. TÜİK tarafından açıklanan güncel verilere göre ise; 2022 yılı mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre ithalat % 8,5 oranında artışla 288 milyon 138 bin dolar oldu.

Yatırım Teşvikleri

2022 yılının ilk 5 ayında Sakarya’da 58 adet yeni yatırım teşvik belgesi verilmiştir. Bu yatırımlar 1 milyar 472 milyon TL değerine ulaşırken 1041 kişiye istihdam sağlanması planlanmaktadır. Söz konusu 58 belgenin 52 tanesi yerli sermaye ve 6 tanesi yabancı sermayelidir. Sabit yatırım tutarlarının

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz