Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

SATSO Isıtma, Soğutma ve Mekanik Tesisat Sektörü Temsilcisi, Yetkisiz Ustalara Karşı Tüketiciyi Uyar

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ısıtma, soğutma ve mekanik tesisat sektör temsilcilerinin oluşturduğu 7. Meslek Komitesi, sektördeki kayıt dışılık ve bunun yol açtığı mağduriyetleri gidermek adına gündem yaratma çalışmalarına devam ediyor.

GÜNCEL
SATSO Isıtma, Soğutma ve Mekanik Tesisat Sektörü Temsilcisi, Yetkisiz Ustalara Karşı Tüketiciyi Uyar

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ısıtma, soğutma ve mekanik tesisat sektör temsilcilerinin oluşturduğu 7. Meslek Komitesi, sektördeki kayıt dışılık ve bunun yol açtığı mağduriyetleri gidermek adına gündem yaratma çalışmalarına devam ediyor.

Komitenin SATSO hizmet binasında gerçekleştirdiği aylık olağan toplantısının ana gündemini oluşturan konuya yönelik fikir alışverişi yapan komite üyeleri hem sektör temsilcisi üyelerin bu soruna karşı duyarlı olmalarını hem de tüketicilerin dikkatli olmaları konusunda uyardı. 
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Komite Başkanı Salih Kılınçarslan, “Maalesef sektörümüzde işini kuralına göre yapan olduğu kadar herhangi bir profesyonelliğe sahip olmadan faaliyet yürütmeye çalışan kişiler de var. Günümüzde sektörümüzdeki bilgili ve tecrübeli, hizmet kalitesini artırmış üyelerimiz ile haklı rekabet edemeyen bu firmalar yolu herhangi bir ruhsat almadan, kayıt dışı, sertifika vb. belgeler ile hizmet derecesini yükseltmeden yanlış yollarda bularak bu şekilde piyasada faaliyet gösteriyorlar. Sektörümüzde adı çantacı olarak bilinen ve gerekli teçhizata sahip olmadan piyasanın altında fiyatlar vererek yaptığı işi garanti etmeyen, faturasız çalışan kişi veya gruplar sektör içinde çoğalmaya başladı. Bu da rekabet dengesini bozuyor ve sektör içi karmaşaya sebep oluyor. 
Tüketici tarafından baktığımızda ise artık birçok konuda yaşadıkları sorunlarda hemen internetteki arama motorlarından faydalanıyor. Yaşadıkları sorunların, problemlerin çözümlerini aramakla birlikte aynı zamanda bu sorunları çözecek yetkili teknik servisleri de internetteki arama motorları ile çağırıyorlar. Sektörümüzde faaliyet gösteren üyelerimize gelen ve onlardan da bizlere ulaşan bilgilerde internete reklam vererek arama motorlarında her zaman en üstte gözüken korsan servislerin tüketiciyi oldukça mağdur ettiği belirtiliyor.
Bu gibi reklamlar ücretine karşılık kolaylıkla verilerek doğruluğu, şeffaflığı araştırılmadan hemen sayfaların en üstünde kendine yer buluyor. Tüketiciler de maalesef bu korsan servisleri bilmeden çağırarak dolandırılma gibi mağduriyetler yaşıyorlar. Bu kayıt dışılığın önüne geçmek, hem sektörümüzü hem de tüketici vatandaşlarımızı ciddiyet isteyen ve oldukça tehlikeli olan doğalgaz konusunda korumak amacıyla bu soruna karşı 7. Meslek Komitesi olarak girişimlerimizi sürdüreceğiz.
SERBİS Uygulamasının Kullanılmasını Kesinlikle Tavsiye Ediyoruz
Bu konuda tüketicilere tavsiyemiz: yetkili servis aramaları için Ticaret Bakanlığı’nın resmi hizmeti olan ve her yetkili/özel servisin kayıt olma zorunluluğunun olduğu servis.gov.tr adresinin kullanılması, 0850 alan kodlu numaralardan gelen sahte aramaları “izinsiz” arandığını beyan ederek CİMER’e şikayet edilmesi, arama motorundan yapılan aramalarda dikkatli ve seçici davranılması ve gelen servislerden yapılan işlemin faturası almaya özen gösterilmesi konusunda uyarıyoruz.” dedi.  

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
5 + 4 =