Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

SATSO Emlak ve Danışmanlık Komitesinden Uyarı

“Taşınmaz Malların Satışında ‘Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi’nde Kayıtlı Yetki Belgesi Olan Emlak Danışmanları Tercih Edilmelidir”

GÜNCEL
SATSO Emlak ve Danışmanlık Komitesinden Uyarı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 28. Meslek Komitesi (Emlak ve Danışmanlık), gerçekleştirdiği son aylık olağan toplantısında emlak danışmanlığı sektöründeki yetkisiz kişilerin yarattığı mağduriyetlere yönelik açıklamada bulundu.
Komite Başkanı Mehmet Demir ve komite üyelerinin SATSO Hizmet Binasında gerçekleştirdiği aylık olağan toplantısının ana gündemini oluşturan taşınmaz malların satışı ile ilgili emlak ve komisyoncular için gerekli yetki belgesi konusu ve sektörün yaşadığı mağduriyetlere yönelik fikir alışverişinde bulunuldu.
28. Meslek Komitesi adına Meclis Üyesi Ahmet Karapekmez, taşınmaz malların satışı için gerekli yetki belgesinin hem sektör hem de satın alan tüketici vatandaşların korunması için gerekli olduğuna vurgu yaparak şunları dile getirdi: “Artık günümüzde herkes komisyonculuk adı altında yetkisi olmadan birçok sektörde faaliyet gösteriyor, al-sat olarak kolayca iş yapabiliyor. Bunu da herhangi bir kayıt olmadan, vergi ödemeden, gerekli sertifikaları ve ruhsatları almadan yapabiliyor. Kişiler mesleki yetki belgesi olmadan istediği gibi emlakçı, komisyoncu olabiliyor. Gelişen iletişim teknolojileri kullanılarak sosyal medya, mesajlaşma uygulamaları gibi platformlardan halka açık ancak kayıt dışı çok rahat bir şekilde ticaret yapılıyor. 
Küçük ürünlerin satışı veya vatandaşların kendine ait ev, araba gibi satışlarını bunun dışında tutabiliriz fakat bir emlak danışmanı gibi sosyal medyadan rahatça daire ve dükkan pazarlayan kişiler var.”
Meclis Üyesi Karapekmez, bu kayıt dışı sorununun çözülmesinde tüketicilerin de duyarlı olmasının önemli desteği olacağına vurgu yaparak mutlaka yetki belgesine sahip işletmelerden hizmet almaları gerektiğini belirterek; “Taşınmaz malların satışı konusunda emlak danışmanlığı yetki belgesi çok önemli ancak tapuda veya herhangi bir yerde sorgulaması yapılmıyor. Herkes dilediği gibi ilan veriyor, ticaret yapıyor. Tapularda yetki belgesi ile ilgili buton var ancak isteyen onu seçmeden satış yapabiliyor, bu belgeyi zorunlu tutmak gerekiyor. Bizler bulunduğumuz her platformda buna vurgu yapıyoruz. Çünkü sektörün mağduriyetinden önce tüketicilerin güvenli alışveriş yapması da önemli. Tüketicilerimize en önemli uyarımız hizmet almadan önce TTBS (Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi) üzerinden danışman veya hizmet alınan işletmenin yetki belgesi sorgulanmalıdır. Belge sahibi olmayan kişilerden satın aldığınız taşınmazda bir problem olduğunda bir daha muhatap bulamayabilir ve hakkınızı savunamayabilirsiniz. Tüketicilerimiz mutlaka TTBS üzerinden yetki belgesi sahibi işletmeleri tercih ederek bu kayıt dışı sorununun önüne geçebilir.
Konu ile İlgili Ticaret İl Müdürüne Ziyaret
Konuyla ilgili Komite Üyelerimizle birlikte Ticaret İl Müdürümüz Emre Atmaca’yı makamında ziyaret ederek ortak bir görüşme yapma fırsatı bulduk. Müdürümüze konuyu ilettik ve Sakarya dahil her ilde bu mağduriyetin yaşandığını belirttik. Bir emlak danışmanlığı işletmesinin açılması için yetki belgesi bulundurma şartı vardır. Bu nedenle iş yeri olan danışmanlar yetki belgesine sahiptir. Yetki belgesi olan kişilerin de uyması gereken zorunluluklar var ancak yetki belgesi olmayanlar bu şartları sağlamadan çalışabiliyor. Burada en önemli sorun denetimsizliktir ve Emre Atmaca Müdürümüze de bunu ilettik. Kendisi de denetimlerin sıklaştırılarak devam edeceğini ve gerekli çalışmaların yapılacağını bizlere iletti. Denetimler sıkılaşırsa ve tüketici vatandaşlarımız da gerekli önemi gösterirse yetki belgesi olan üyelerimizin hakkıyla yaptığı işlerinde mağduriyetleri çözülmüş olur hem de tüketicilerin güvenle alışveriş yapması sağlanır.” dedi. 

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
6 + 3 =