Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

SATSO 31. Meslek Komitesi: “14 Günlük Cayma Hakkı Değişikliği Sektör İçin Olumlu Bir Gelişmedir”

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Bilişim Telekomünikasyon sektöründen 31. Meslek Komitesi, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kararına yönelik değerlendirmede bulundu.

EKONOMİ
SATSO 31. Meslek Komitesi: “14 Günlük Cayma Hakkı Değişikliği Sektör İçin Olumlu Bir Gelişmedir”

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Bilişim Telekomünikasyon sektöründen 31. Meslek Komitesi, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kararına yönelik değerlendirmede bulundu.

Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren değişiklik ile 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren tüketicilerin internet üzerinden yaptıkları elektronik alışverişlerinde şartsız/koşulsuz iade yapabilmeleri ve iadelerinde uygulanan ücretsiz kargo hakkı kaldırıldı.

Yük Hafifledi

Konuyla ilgili komite ve sektör temsilcisi üyeleri adına açıklamada bulunan 31. Meslek Komitesi Başkanı Cemil Kaya, yapılan değişikliğin satıcıların lehine olumlu olduğunu dile getirdi. Mağduriyetin kalkması ile ticaretin daha adil ve iki taraf için de güvenilir olacağına dikkat çeken Kaya, “Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte hem tüketicileri, hem de satıcılar adına hareket eden aracı hizmet sağlayıcıları etkileyen düzenlemeler yapıldı.

İlimizde ve ülkemizin her yerinde birçok işletme hem fiziksel, hem de aynı zamanda e-ticaret sitelerinde bulunan sanal dükkanları üzerinden satış yapıyorlar. Özellikle internet üzerinden satılan elektronik eşyalarda da geçerli olan 14 günlük cayma süresi sektörümüzde büyük mağduriyetlere neden oluyordu. Tüketici satın aldığı ürünü birkaç gün kullanıyor, sonra çeşitli nedenlerden ötürü koşulsuz iade edebiliyordu ve iadenin verildiği kargo ücreti işletmelerden kesiliyor, en önemlisi de işletmeler kutusunun/ambalajının açılmış, kullanılmış bu ürünü üretici firmaya iade edemiyorlardı. Ürünü tekrar satmada zorluk yaşıyor ve zarar ediyorlardı. Düzenleme ile bu sorun ortadan kalktı ve işletmelere binen yük de hafiflemiş oldu.” dedi.

Sektör Adına Olumlu

31. Meslek Komitesi Üyesi ve SATSO Meclis Başkan Yardımcısı Necmettin Kırık ise, “Düzenlemeyle cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlar, taşıt ve drone gibi elektronik birçok ürün keyfi şekilde iade edilemeyecek. Ayıplı mal gelmesi gibi durumlarda tabii ki de süreç tüketici lehine işleyecek, tüketicinin zararı karşılanacak ve kargo ücretinden de muaf olacaktır. Ancak, 14 günlük koşulsuz ve şartsız iadenin kaldırılması sektör adına olumlu bir haberdir.” dedi.

Düzenleme Fiziksel Alışverişi de Kapsamalı

31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi ve SATSO Ticaret AR-GE Komisyonu BaşkanıBehlül Bayrak dayaptığı açıklamada, “31. Meslek Komitesi Üyeleri olarak getirilen bu düzenlemenin ticaret erbaplarımızın faaliyetlerine olumlu yansıyacağını düşünüyoruz.Düzenleme ile işletmelerin mağduriyetinin yanında araştırılmadan alınan ürünlere yönelik daha iyi araştırma yapılmasına olanak sağlayıp, kaynak israfının önlenmesi, sürdürülebilir tüketime de katkı sağlanacaktır. Bu uygulamanın e-ticaret ile birlikte fiziksel ticaret ve alışverişe de gelmesini sektör olarak bekliyoruz. Uygulama ile ticarette yukarı doğru bir ivme yakalanacaktır. Çalışmaları için Ticaret Bakanlığı’mıza ve girişimlerinden ötürü SATSO ile TOBB’a tüm sektör adına teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
8 + 4 =