Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Sapanca sahil bandı yeni yüzüne kavuşuyor

Sanat Sokağı şimdiden vatandaşların ilgi odağı oldu

GÜNCEL
Sapanca sahil bandı yeni yüzüne kavuşuyor

Sanat Sokağı şimdiden vatandaşların ilgi odağı oldu

Sapanca sahil bandı, yeni düzenlemesi ile yepyeni bir görüntüye kavuşurken sahil bandına kazandırılan Sanat Sokağı şimdiden vatandaşların ilgi odağı olmaya başladı. 
 

115 metre uzunluğunda olan Sanat Sokağı, adına uygun olarak dizayn ediliyor. Sanat Sokağı’nda ressamların eserlerini sergileyecekleri 7 adet “Açık Hava Resim Galerisi Panoları” yapılıyor. El sanatları ustalarının hünerlerini vatandaşa sunabileceği “Sanat Sokağı” kabinleri ile birleşmesi düşünülen konseptte, nefes alanları da unutulmadı. Halkın dinlenmesi ve hoşça vakit geçirmesi için sosyal amaçlı bir Serender ile meydan çeşmesi de projeye dahil edildi. Proje tamamlandıktan sonra dekoratif aydınlatmalar ile görselliğin tamamlanacağı sokakta, yerleşime göre peyzaj çalışmaları tasarlanacak. Bütün detay çalışmalar bittikten sonra tam kapasite ile faaliyete geçecek olan Sanat Sokağı, yerli ve yabancı turistler ile Sapanca halkının en uğrak yerlerinden birisi olacak. İçinde bulunduğu Sapanca sahil bandını hareketlendirmesi beklenen Sanat Sokağı Projesi ‘nin girişinde bulunan Sapanca simgeleri ise en çok tercih edilen fotoğraf çekim mekânı haline şimdiden geldi bile.
 

Sapanca sahil bandında diğer alan ise Polis Aile Çay Bahçesi. Sahil bandına yeni bir alan açmak üzere harekete geçen Sapanca Belediye Başkanı Doç. Aydın Yılmazer, Polis Aile Çay Bahçesi’nin bulunduğu yeri revize edecek. Burada uygulayacağı yeni projede mevcut hediyelik eşya dükkanları tam tersine karşı yönde yer alacak. Ön tarafı mescide bakacak olan dükkanların, çay bahçesine gelen sırt kısımları ise sahne olarak değerlendirilecek. Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer’in girişimleri ile halkın kullanımına yönelik yapılacak çalışmaların ekonomik maliyetini Emniyet, Esnaf ve Belediye birlikte karşılıyor. Koridorda yer alan mevcut hediyelik eşya dükkanlarının yeni görüntüleri ile vatandaşa hizmet etmesi ile büyük bir değişikliğe imza atılacak. Alt yapı ve üst yapı çalışmaları ile yenilenecek olan Polis Aile Çay Bahçesi, kodu yükseltilerek, ahşap çitlerle yüzünü Sapanca Gölü’ne çevirecek. Yapılacak olan kamelyalar ve peyzaj çalışmaları ile aşağıda yer verdiğimiz proje hayata geçecek.
  Sapanca sahil bandında yapılan değişiklikler ve genişletme çalışmaları ile daha huzurlu ve ferah bir yol düzenlemesi yapıldı. 415 metre uzunluğundaki yol, bitki havuzları ile kullanıma açılmış. 8 metre genişliğindeki ana yola paralel olan 4 metrelik yan yolda, oturma bank alanları bulunuyor. Seyyar satıcılar ise Göl tarafının ters istikametinde aralarda konuşlandırılmış. Gözlemecilerin bulunduğu alanın ön girişlerine yeşillendirme ve peyzaj çalışmaları yapılacak.
 

Bu konseptin devamı olarak hazırlanan yeni projelerde Belediye Çay Bahçesi’ni değişiklikler bekliyor. Sapanca Gölü üzerine dikey olarak uzanacak 3 adet konsol, doğa harikası manzaraların seyri düşünülerek tasarlanmış. Çay bahçesinde, 30 metre boyunda ışıklı su oyunları pisti yapılacak, bu ışıklar uzaktan kumanda odası ile idare edilecek. Işık oyunları ilk etapta sadece 20 tane müzik eşliğinde halka hitap edecek. Su Işıkları Pisti’nin maliyeti ise yaklaşık 800 milyar. Maliyeti ise Sakarya Büyükşehir Belediyesi karşılayacak. Yeni oluşacak Sahil bandı, Sahil Meydanı, Belediye Çay Bahçesi, Polis Aile Çay Bahçesi, Işık Pisti ve Sanat Sokağı ile büyülü bir dünyaya kapılarını açacak olan Sapanca Sahili Düzenlemeleri için yoğun bir mesai tüketen Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr Aydın Yılmazer, yapılan ve yapılacak olan düzenlemelerde sahil esnafının rızası ve fikirlerine başvurduklarını, karşılıklı dialog ve iyi niyet duyguları ile hareket edildiğinde her türlü sorunu aşacaklarını söyledi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz