Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak Konut Projesi Hakkında Değerlendirmede Bulundu

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine dair değerlendirmede bulundu.

GÜNCEL
Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak Konut Projesi Hakkında Değerlendirmede Bulundu

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine dair değerlendirmede bulundu.

Kira Öder Gibi

81 ilde vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olacağını belirten CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan’ın vermiş olduğu müjdenin ardından Bayrak, “İlk Evim İlk İş Yerim projesi 5 yıl içerisinde 500 bin dar gelirli vatandaşımızı konut sahibi yapacak.Bununla birlikte 250 bin adet konut amaçlı arsa, 50 bin adet iş yeri satışı ile de sektöre ciddi bir canlılık kazandıracaktır. Söz konusu projede 2+1 daireler için toplam 608 binTL bedel , peşinat, 240 ay vade, aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitle ödeme seçeneği, 3+1 dairelerde toplam 850 binTL bedel, peşinat, 240 ay vade, aylık 3 bin 187 TL taksitle ödeme seçeneği oluşturulmuştur. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinden emeklilerimize yüzde 20, gençlerimize yüzde 20, engelli vatandaşlarımıza yüzde 5,şehit yakını ve gazilerimize de yüzde 5 kontenjan ayrılacaktır. Proje kapsamında İstanbul da hane geliri 18 bin TL diğer illerde 16 bin TL altında olan her vatandaş başvurabilecektir” dedi.

Hareketlilik Kazandıracak

Başkan Bayrak, “Ayrıca projede vatandaşın kendi evini yapabilmesi için 250 bin adet 350m2 ile 500 m2lik arsalarda toplam fiyat 192 bin 500 TL olarak 1604 TL taksitlerle 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde vatandaşa arsa satışı gerçekleşecektir. Son olarak da proje kapsamında 10 bin yeni iş yeri toplam fiyatı 350 binTL 120 ay vade imkanı ile aylık 2 bin 633 TL’den başlayan taksitlerle satışa sunulacaktır. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin 5 yıllık yaklaşık yatırım bedeli 1 Trilyon TL olup, oluşturacağı ekonomik hareketlilik 2 Trilyon TL öngörülmekte, oluşturacağı istihdam ve inşaatın alt sektörlerinde ekonomik hareketlilik kazandıracaktır . Ayrıca projenin orta vadede konut üretiminin azlığından kaynaklı kira artışlarındaki hızlı yükselişi de dengeleyeceğini ön görmekteyiz” ifadelerine yer verdi.

Önemi Çok Büyük

Başkan Bayrak, Ülkemizde birçok kişinin başvuracağı, “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesinin önemi çok büyüktür diyerek sözlerine şöyle devam etti; “Son dönemdeki pandemi koşulları, döviz ve dünya piyasasındaki ekonomik dalgalanmalar, enflasyon ve bölgedeki savaşlar inşaat sektöründe ciddi bir daralma etkisi oluşturmuş, artan inşaat maliyetlerinden dolayı dar gelirli vatandaşlarımızın konuta erişimi her geçen gün azalmıştır. Devletimiz arsa hariç çıplak inşaat girdi maliyetlerinin de altında açıkladığı konut fiyatları ile ciddi bir fedakarlıkyapmış, son dönemde dar gelirli vatandaşlarımızın hayali olan konut edinme arzusuna umut olmuştur. Sakarya Müteahhitler Birliği olarak diğer illerimizde ve şehrimizde yapılacak olan dar gelirli vatandaşlarımıza uygun konut, arsa ve iş yeri sağlayacak olan ‘İlk Evim, İlk İş Yerim’ projesinin hayırlı olmasını temenni ederiz”

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz