Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Sakarya Aralık ayı ihracatında yüzde 10’luk artış

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, açıklanan güncel ihracat ve ithalat rakamlarına yönelik değerlendirmede bulunarak 2022 yılını değerlendirdi.

EKONOMİ
Sakarya Aralık ayı ihracatında yüzde 10’luk artış

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, açıklanan güncel ihracat ve ithalat rakamlarına yönelik değerlendirmede bulunarak 2022 yılını değerlendirdi.

Türkiye ihracatçılar Meclisi verilerine göre, Türk iş dünyası, 2022 yılında geçen yıla kıyasla yüzde 12,9 oranında artışla 254,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 
TİM verilerine göre; Sakarya iş dünyası ise bu ihracata 514.1 milyon doları Aralık ayında olmak üzere 2022 yılında toplam 4 milyar 930 milyon dolarlık katkı verdi. Açıklanan verilere göre Sakarya, yılı en çok ihracat yapan 8. il olarak kapattı.

Ülke ihracatına yüzde 2,2’lik Katkı

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ihracat rakamları ile ilgili yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin yükselen ticari ve ekonomik ivmesine katkı veren illerin başında gelen Sakarya’nın 2023 yılında ülkenin 100. yılına yakışır şekilde hızlı yatırımları hayata geçirip daha çok katkı vereceğini dile getirerek; “Hem ülke hem de Sakarya iş dünyası olarak üretim odaklı ve gayretli bir yılı geride bıraktık. Sakarya iş dünyamız başta olmak üzere üreten, katma değer sağlayan tüm iş dünyamıza teşekkür ediyorum.

30 Sektörde 155 ülke ve 11 Serbest Bölge’ye İhracat

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerine göre ilimiz, aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 9.74’lük artışla, 514.1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi ve 2022 yılının en yüksek ikinci aylık ihracat performansı ile yılı kapattık. 2022 yılında en yüksek ihracat yapan 8. il olarak 4 milyar 930 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik.
2022’de 30’u aşkın sektörde 155 ülke ve 11 serbest bölgeye ihracat gerçekleştirdik. İhracatımızda başı çeken ilk 5 sektör; ülkenin toplam otomotiv ihracatının ,6’sını Sakarya’dan gerçekleştirilen otomotiv endüstrisi, demir ve demir dışı metaller, kimyevi maddeler ve mamulleri, çelik ve iklimlendirme sanayii oluşturdu. 
En çok ihracat yaptığımız 5 ülke ise; Birleşik Krallık, Polonya, Fransa, İspanya ve Almanya oldu.

Sakarya Her Zaman Tükettiğin Daha Fazla Üreten Bir İl Olacaktır

TÜİK tarafından açıklanan güncel Kasım Ayı verilerine göre ise şehrimiz 338 milyon 594 bin dolarlık ithalat gerçekleştirmiştir. Kasım ayında Sakarya dış ticaret dengesi 153 milyon 250 bin dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise 5 olarak gerçekleşti. Ocak ayı sonunda açıklanacak olan Aralık ayı verilerine göre de ihracatın ithalatı karşılama oranı benzer yüzdeyle çıkacağını düşünüyoruz.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
3 + 9 =