Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Sakarya Adapazarı Kışlaköy göleti'nde çalışmalar aralıksız devam ediyor

DSİ Sakarya iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bilecik ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

GÜNCEL
Sakarya Adapazarı Kışlaköy göleti'nde çalışmalar aralıksız devam ediyor

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. 
Sakarya Adapazarı Kışlaköy Göleti’nde çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘Çalışmaları devam eden Sakarya Adapazarı Kışlaköy Göleti’nin tamamlanması ile gölette depolanacak su ile 6.820 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını’ söyledi.
‘İş kapsamında gövde kil dolgusunun tamamlandığını’ ifade eden Genel Müdür Balta, ‘Riprap, filtre tüvenan ve kaya ufağı dolguları başlamıştır. Dolusavak, kalan gövde dolgu ve mekanik aksam imalatlarının bitirilerek işin tamamlanması planlanmaktadır. 

Temelden yüksekliği 26 metre ve su depolama kapasitesi 2,07 milyon m3 olan Sakarya Adapazarı Kışlaköy Göleti’nin tamamlanması ile 2024 birim fiyatları ile dekar başına 11.000 TL Gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 75 milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. ’ dedi.

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
5 + 8 =