Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu’ndan çağrı

“Siyasilerin Değil Halkın İsteklerine Bakın”

GÜNCEL
Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu’ndan çağrı

“Siyasilerin Değil Halkın İsteklerine Bakın”

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu 509. hafta açıklamasında seçim sonrası tabloda siyasilerin değil halkın beklentilerine bakılması gerektiği çağrısı yapılarak, neoliberal politikaların yol açtığı sosyal ve iktisadi tahribat eleştirildi

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu 509. hafta açıklamasını Diriliş Saati Dergisi’nden Muhammed Emin Duman okudu. “Seçim sona erdi. Sonuçları ve koalisyon ihtimalleri tartışılıyor. Siyasilerin beklentilerinden çok, halkın ne istediğinin önemsenmesi ve irdelenmesi gerektiğine inanıyoruz.” diyen Duman, açıklamada 1980 sonrası uygulamaya sokulan neo-liberal politikaların toplumsal sonuçları eleştirildi. Duman, “Liberal ahlak tüm toplum katmanlarını sarmış durumda… Bireyin çıkarı için meşru-gayri meşru, helal-haram ayrımı yapılmadan her fiilin mübah görüldüğü bir noktaya geldik… Torpil, rüşvet, yolsuzluk gibi olumsuz kavramlar normalleştirilerek yaşamın bir gerçeği haline dönüştürüldü… Allah’ın şiddetle men ettiği “faiz” de bu süreçte normalleştirildi. 20-30 sene önce basit bir havale işlemi için gittiği bankalarda görülmeyi zul addeden Müslümanlar bugün hayatın her alanında faizli kredi kullanmayı caiz görür hale geldiler.” dedi.

Neoliberal politikanın iktisadi sonuçlarının da sorun olduğuna işaret eden Muhammed Emin Duman, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi: “Allah’ın affetmeyeceği iki günahın şirk ve kul hakkı olduğu sürekli tekrarlanmasına rağmen, çalışanların emeğini sömürürken rahatsız olmayan, bunun en ciddi kul hakkı ihlali olduğunu görmezden gelen bir iş adamı sınıfı ürettik. Asgari ücretle geçinmenin ne anlama geldiğini çok iyi bilmesine rağmen sorunu liberal ahlak çerçevesinde arz ve talep dengesi olarak niteleyen bu yerli burjuva sınıfı İslam ahlakına karşı hep gözleri kapalı, kulakları tıkalı bir duruş sergiledi. Aynı iş adamı sınıfı para kazanmanın meşruiyetini sorgulamadan veya bu konudaki soruları yok sayarak yoluna devam etti.” dedi. Dış politika tercihlerinin de bölgedeki kaotik ortamı büyüttüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Yapılması gereken fert ve toplum olarak liberal ahlakın dayattığı değerleri sorgulamak ve İslam ahlakını etkin hale getirmektir.” mesajı verildi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz