Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Sahipli Köpek Kediler Çip Uygulama Korkusundan Sahipleri Tarafından Sokağa Salınıyorlar

Veteriner hekim Mustafa Yıldız, mikroçip uygulama korkusundan dolayı bazı vatandaşların evcil hayvanlarını sokağa bıraktığına dikkat çekti.

GÜNCEL
Sahipli Köpek Kediler Çip Uygulama Korkusundan Sahipleri Tarafından  Sokağa Salınıyorlar

Köpek kedi ve gelinciklere uygulana mikroçip uygulama korkusundan bazı vatandaşlarımız çok kıymetli can dostlarını maalesef sokağa salıyorlar. Sosyal medyada ki yanlış bilgilendirmelerden kaynaklanan bu korku çok gereksizdir. Can dostlarına uygulamış olduğumuz çipler resmiyette can dostunun size ait olduğunu kanıtlar. Ayrıca bir heves için alınan can dostlarının rast gele sokağa salınmasını engeller. Kaybolan can dostlarının bulunması durumunda kayıt esnasında sizden alınan bilgiler doğrultusunda size can dostunuzun kolay ulaşmasını sağlar. Vatandaşlarımız gereksiz yere sosyal medya ve mahalle dedikodularına itibar etmesinler. Can dostlarına uygulanan çiplersahipleri olarak sizlerin ve de can dostlarının lehine bir uygulamadır. Sokakta can dostlarının sayıları bu uygulama sayesinde önemli ölçüde azalacaktır. Sokağa salınan can dostlarının psikolojileri önemli ölçüde hasar görür. Sizi kayıp ettiği için çok üzülür. Gün boyunca bütün derdi size nasıl ulaşabilirim. Sokağa saldığınız can dostunuzda anksiyete ,ayrılık kaygısı v.b. psiyatrik hastalıklar kaçınılmazdır. Mikroçip uygulaması can dostunuza çok ağrı v.b. olumsuz etkileri olmaz. Bir aşı uygulama esnasında duyduğu acı kadar etkilenir. Beş dakika sonra o ağrıdan eser kalmaz.

Can dostlarına çip uygulama son tarih 31/12/2022 tarihidir. Yoğun olarak serbest veteriner hekim kliniklerinde uygulamaya devam ediliyor. Halkımızın zaman kayıp etmeden bir an önce can dostlarına çip uygulamasını geciktirmesinler.Can dostuna  çip uygulamayan can dostuna sahiplerine ciddi para cezası ile karşı karşıya kalabileceklerdir. 2021 açıklanan para cezası hayvan başına 10 Bin TL’dir. Halkımıza, can dostu sahiplerine sağlıklı güzel günler dilerim.

Mustafa YILDIZ
Veteriner HEKİM

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz