Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Şahin ile Arslantürk, fındık bahçelerinin gediklisi

Dünya’nın en büyük fındık üreticisi olmamıza rağmen, birim alandan alınan ürün bazında en geride olan ülkemizde, üretimi arttırmak için yapılan çalışmalara imzasını atanlar arasında ilk sıralarda yer alan iki isim var. Mustafa Şahin ve Sebahattin Arslantürk.

GÜNCEL
Şahin ile Arslantürk, fındık bahçelerinin gediklisi

Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin ve halen Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu üyesi de olan sanayici ve ihracatçı Sebahattin Arslantürk, yılın tamamında hemen hemen her ay fındık bahçelerini tarayarak, verim ve kaliteyi arttırma çalışmalarına adeta önderlik ediyorlar.

Ulusal Fındık Konseyi ve Trabzon Ticaret Borsası’nda geçmişte başkanlık da yapan Sebahattin Arslantürk ile fındıkla ilgili birçok projeye ve de özellikle tek gövde dikim sisteminin yaygınlaşmasına öncülük eden Mustafa Şahin, şu sıralar 2023 Türkiye rekoltesini gerçekçi bir şekilde tespit etmek için fındık bahçelerini tarıyor, yeni dikim yapılanlardaki gelişimleri kayıt altın alıyorlar.

Şahin ve Arslantürk, yaklaşık 741 bin hektar fındık bahçesine sahip Türkiye’nin son yılların ortalaması ile yıllık 700 bin ton civarında olan kabuklu fındık üretiminin en az bir kat daha arttırılmasının dünya pazarlarında Türk fındığının tercih edilmesi ve Pazar payının da daha da artmasına vesile olacağını ifade ediyorlar.

Bu yöndeki çabaların ve projelerin üreticiler tarafından ilgi görmeye başladığına da dikkat çeken Arslantürk ve Şahin, devletin arazi toplulaştırması ve desteklemeyi de arazi yerine ürüne vermeye yönelmesi halinde çabaların daha olumlu sonuç vereceğine işaret ettiler

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
4 + 6 =