Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Romanya’nın Temeşvar şehri 2023 yılı Avrupa Kültür Başkenti seçildi

Temeşvar’ın Kültür Başkenti seçilmesinin ardından şehirde düzenlenecek bir dizi kültür etkinliklerinin planlanması ve organize edilmesi için oluşturulan Avrupa Birliği Creative Europe Media projesinde Sakarya Üniversitesi de yer aldı.

GÜNCEL
Romanya’nın Temeşvar şehri 2023 yılı Avrupa Kültür Başkenti seçildi

Asociația Cultureă Contrasens tarafından oluşturulan konsorsiyumda, Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölümü bölüm başkanı Doç. Dr. Mustafa Aslan ve bölüm başkan yardımcısı Doç. Dr. Serhat Yetimova AB Creative Europe Media projesinde araştırmacı olarak yer aldı. 2023 yılı Avrupa Başkenti seçilen Temeşvar’da bir dizi festival düzenlenmesinin planlandığı projede Sakarya Üniversitesi dışında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 17 ortak daha bulunuyor.  Balkan kültürünü tanıtmayı amaçlayan Balkan Film ve Kültür Festivali – Taifas projesinde; edebiyattan müziğe, gastronomiden halk danslarına, resimden sinemaya kadar birçok faklı alanda sanatsal ve kültürel etkinlik planlandı. Her bir ortağın farklı iş paketinde görevlendirildiği projede Sakarya Üniversitesi Film Festivali iş paketinde görev aldı. Festival programının planlanmasından, programın uygulanmasına kadar birçok aşamada görev alan Doç. Dr. Aslan ve Doç. Dr. Yetimova, 5-12 Kasım tarihlerinde Romanya’nın Temeşvar şehrine proje kapsamında eğitim, çalıştay, workshop ve raporlama aşamalarında görev alarak Sakarya Üniversitesini temsil ettiler.

Festival kapsamında; Temeşvar’da bulunan ilköğretim ve lise öğrencilerine yönelik eğitim seminerleri, Avrupalı genç yönetmenlerle workshoplar, deneyim paylaşımları ve film gösterimlerinin ardından yönetmen söyleşileri gerçekleştirildi.

Sakarya Üniversitesini Temsil Ettiler

Proje kapsamında; Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aslan film yapım süreçleri, fon bulma, filmlerin festival yolculuğu konularında eğitim verirken Doç. Dr. Serhat Yetimova film dağıtım süreçleri, pazarlanması ve özellikle genç yönetmenlerin gösterim için salon bulma sorunlarıyla başa çıkma stretejilerine ilişkin eğitim verdi.

5-12 Kasım tarihleri arasında Temeşvar’da düzenlenen ve bir festivaller bütünü olarak planlanan tüm etkinliklerin tanıtım broşürleri, afişleri ve festival tanıtım filmlerinde Türkiye’den sadece Sakarya Üniversitesi logosu yer aldı.

Genç Yönetmen Atölyelerine İki Türk Yönetmen de Katıldı

Proje kapsamında Avrupa film kültürünün yaygınlaştırılması ve genç yönetmenler arasında iş birliğinin desteklenmesi amacıyla Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 20 genç yönetmen yedi gün boyunca özel oturumlarda profesyonellerle film yapım süreçleri hakkında eğitim alırken, workshop eğitimlerinde deneyim paylaşımında bulundular. Projenin çıktıları arasında bulunan Avrupa film kültürünün gelecek nesillere aktarılması kapsamına oluşturulan özel davetliler arasında, daha önce Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivaline katılan Ekrem Levent ve Özgür Yılmaz da yer aldı.

Eğitim alacak genç yönetmenlerin belirlenmesi jürisinde görev alan Doç. Dr. Aslan ve Doç. Dr. Yetimova’nın davetiyle festivale katılan Ekrem Levent ve Özgür Yılmaz’ın Temeşvar’daki tüm giderleri Cerative Europe Media AB projesi tarafından karşılandı.

Projenin Sonuç Raporunu Sürecinde de Sakarya Üniversitesi Görev Aldı

Creative Europe Media AB projesi kritik ortakları arasında bulunan Sakarya Üniversitesi, projenin sonuç raporunu yazacak ekipte görev alacak. Projede planlanan etkinliklerin 12 Kasım 2023’de tamamlanmasının ardından oluşturulan proje sonuç raporu yazım iş paketinde de görev alan Doç. Dr. Aslan ve Doç. Dr. Yetimova ilk toplantılarını 15 Kasım 2023’de yapacak.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
5 + 8 =