Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Platform bu kez iktidarı eleştirdi

Başörtüsü ve Kur’an iktidarın tekeline alınamaz

GÜNCEL
Platform bu kez iktidarı eleştirdi

Başörtüsü ve Kur’an iktidarın tekeline alınamaz

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu 504. Hafta açıklamasında yaklaşan seçim öncesi toplumdaki kutuplaşmaya ve güvensizlik ortamına dikkat çekti. Başörtüsü ve Kur’an’ı kendi siyasetinin tekeline almak isteyen iktidarı eleştirdi.
 

“BEN YAPTIM OLDU”
Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 504. hafta açıklamasında yaklaşan seçim öncesi genel bir durum değerlendirmesi yaptı. Platform bileşenlerinden Sakarya Dayanışma Derneği adına Kadrican Mendi’nin okuduğu açıklamada, “Ülkenin sene başından beri en önemli gündemi olan seçime bir ay kadar bir süre kaldı. Ve maalesef daha önceki seçimlerde yaşanmadığı kadar kasvetli bir hava var. İktidar partisinin halk arasında infiale yol açan icraatlarını düzeltmek yerine “ben yaptım” oldu şeklindeki tutumu, maalesef toplumu kutuplaştırmış durumda. Tüm bu gerginlik yetmiyormuş gibi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa’da tanımlanmış “tarafsızlık” ilkesini zorlayan tutumları ve bunu yaparken devlet imkanlarını ve kurumlarını kullanması siyasal etik ve teamül açısından kabul edilebilir şeyler değil.” derken, toplumda seçim sürecine şaibe karıştırılabileceği kaygısı gütmesinin iyi bir durum olmadığına dikkat çekildi.
 

“İSTİSMAR EDİLMESİN”
Açıklamanın devamında AK Parti iktidarının başörtüsü ve Kur’an üzerinden yürütmeye çalıştığı siyaset değerlendirilirken şu ifadelere yer verildi: “28 şubat mağduriyetine oynayan iktidarı, 28 şubat’ın aktörlerine ilişkin hiç bir yargısal mücadelenin takipçisi olmadığını bilen bizlerin ciddiye alması söz konusu değildir. Yine başörtüsü üzerinden yapılan kampanya da, maalesef dindar kitlenin hassasiyetlerinin iktidar için istismar edilmesinden başka bir şey değildir. Yıllarca bu meydanda “başörtüsü” yasakları karşısında mücadele vermiş olan platformumuz, AKP’nin başörtüsü konusundaki tavrını, işi nasıl yokuşa sürdüğünü, kendini riske atacak en küçük bir adım dahi atmadığını bilmektedir… Başörtüsü ve Kur’an gibi kutsallarımız üzerinden siyaset yapılması kabul edilemez. İslam’a ait bu değerleri halkımız aziz bilmiştir ve iktidarda kim olursa olsun, bunlar kimsenin tekeline alamayacağı değerlerdir.”

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
4 + 5 =