Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Özkoç, taşocağı isyanını valiye taşıdı

SİYASET
Özkoç, taşocağı isyanını valiye taşıdı

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Akyazı ilçesi Haydarlar Mahallesi'ndeki taşocağının kapatılması amacıyla köylülerin topladığı 258 imzayı, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'a iletti.
“HAYATI ZEHİR ETTİ”
Önceki gün gerçekleşen görüşmede Özkoç, taşocağının yarattığı tahribat ve çözüm önerileriyle ilgili hazırladığı raporu da sundu. Özkoç, konuya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, köy yerleşim alanından 200 metre mesafeye kurulu taşocağının, 2010 yılından bu yana köylüye hayatı zehir ettiğini söyledi.
“HAKKIMIZ VAR MI?”
Zamansız dinamit patlatmalarıyla halkın psikolojisinin bozulduğunu, toz bulutunun  sağlıklarını, ekinlerini, hayvanlarını etkilediğini anlatan Özkoç şöyle konuştu: "Halk, taşocağı kapatılacak diye beklerken, firma alan genişletme ve kapasite artırımı için başvuruda bulundu. ÇED Komisyonunun, kesinlikle olumsuz karar vermesini bekliyoruz. Bunun da ötesinde yerleşim yerine bu kadar yakın taşocağı olmaz, bunu kabul etmiyoruz. İnsanımız perişan vaziyette. Köyünüzde, kendi halinizde hayatınızı sürdürürken bir anda bir taşocağı beliriyor yanınızda ve yaşamınız kabusa dönüşüyor. Bunu insanımıza yapmaya hakkımız var mı?”
BIÇKIDERE
Özkoç, görüşmede Bıçkıdere Ormanı'ndaki durumla ilgili de Vali Coş'tan destek istediklerini söyledi. Özkoç şöyle devam etti: "Sayın Vali, çevre katliamına kendilerinin de göz yummasının mümkün olmadığını söyledi. İlgili kamu kurumlarıyla görüştü. Biz, izinsiz faaliyetle ilgili kamu kurumları kanalından da bir yasal sürecin başlatılacağını düşünüyoruz. Oradaki köylü kardeşlerime ben söz verdim; 'bir tek ağaç daha kesilmeyecek, bir avuç su talan edilmeyecek, gerekirse kepçenin önünde ben duracağım' dedim. Köylümüz ormanına nasıl sahip çıkıyorsa ben de sözüme öyle sahip çıkıyorum. Talanı durduruncaya kadar köylümüzle birlikte mücadeleye devam." 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz