Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Özkoç sel felaketinin ardından sert konuştu

"O dereyi biran önce ıslah edin"

GÜNCEL
Özkoç sel felaketinin ardından sert konuştu

"O dereyi biran önce ıslah edin"

Özkoç yazılı açıklamasında, olayın meydana geldiği Aşağıdereköy'de, Karadere'nin taşması sonucu yıllar önce de bir kız çocuğunun sel sularına kapılıp kaybolduğunu hatırlattı ve tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

"Bu köyün yüreği daha önce de yanmıştı, yaşanan acı ilk değil. Ben anlayamıyorum bir derenin ıslahı için ne gerekir. Yetkililer nasıl ikna edilir. Karadere her yağmurda bölgedeki insanların canını, malını, ekinini tehdit ediyor. Acılar, kayıplar yaşandığıyla kalıyor. Doğa olayıdır, afettir denilip geçiliyor.

O DEREYİ BİR AN ÖNCE ISLAH EDİN
Ben yetkililerden cevap istiyorum: Bir annenin evinde otururken, çocuklarının gözü önünde sel suyuna kapılıp yaşamını yitirmesi, doğa olayı mıdır!
Karadere taşıyor, sürüklenen kamyon, Gülderen Altınbudak'ın oturduğu yerden eve çarpıyor. Çocukları kurtulabiliyor, ancak engelli olan 38 yaşındaki anne, sel sularına kapılıyor ve 3 kilometre uzakta cansız bedeni bulunuyor... 
Yaşanan, ağır bir ihmaldir ve bu ağır ihmal, ocak söndürdü, yürek yaktı. O dereyi bir an önce ıslah edin. Göz göre göre yaşadığımız bu acılara bir son verin. Meteoroloji uyarıyor bir haftadır, aynı gün de uyarı yayımladı. Dere taşacak olduktan sonra bu uyarı neye yarar. Bir gün öncesinden yapılabilecekler vardır, onlar da yapılacak tabii, yapılmalı. Ancak öncelikle bu dere ve risk yaratan diğer dereler bir an önce, bir program dahilinde ıslah edilmeli. İnsanlarımızı kaybettikten sonra, acıyla çare aramak yerine, göz göre göre on yıllardır orada duran tehdidi, tehditleri ortadan kaldırmalıyız."

AİLENİN YANINDAYIZ
Meclis'teki yemin töreni nedeniyle Ankara'da bulunan Özkoç, CHP Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent'in ve vekil danışmanlarının köyde, ailenin yanında yer aldığını söyledi. Özkoç, "Bu noktadan sonra aileye ne yapılabilirse, elimizden geleni yapacağız. Yanlarında olacağız. Süreci de hukuki açıdan takip edeceğiz" dedi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz