Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Özel okul destekleri başlıyor

Özel okullarda öğrenim görecek öğrencilere verilecek eğitim öğretim desteği için başvurular 10 Ağustos-2 Eylül'de alınacak.

GÜNCEL
Özel okul destekleri başlıyor

Özel okullarda öğrenim görecek öğrencilere verilecek eğitim öğretim desteği için başvurular 10 Ağustos-2 Eylül'de alınacak.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan "5580 Sayılı Kanun Kapsamındaki Özel Okullarda Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Verilecek Eğitim ve Öğretim Desteği Uygulama e-Kılavuzu"na göre, 230 bin öğrenciye 2015-2016 eğitim öğretim yılında geçerli olmak üzere eğitim ve öğretim desteği verilecek. Destekten yararlanmak isteyen özel okullar MEBBİS üzerinden, öğrenciler ise e-Okul üzerinden 10 Ağustos-2 Eylül'de başvurularını yapacak. Tercih işlemi yapacak öğrenciler, 3 Eylül'de ilan edilecek. Öğrencilerin tercihleri ise 4-10 Eylül'de alınacak. Yerleştirme sonuçlarının 11 Eylül'de ilan edilmesinin ardından, 14-21 Eylül'de nakil ve kesin kayıt işlemleri yapılacak. Ek yerleştirme sonuçlarının ilanı 22 Eylül'de, ek yerleştirme kayıt işlemleri ise 22-30 Eylül'de gerçekleştirilecek.

Okul öncesinde 20 bin, ilkokul ve ortaokul düzeyinde 50'şer bin, temel lise ve diğer lise düzeyindeki okullarda ise 110 bin öğrenci eğitim öğretim desteğinden faydalanacak.

İLKOKULA 3 BİN 220 TL
Özel okullarda, 2015-2016 eğitim öğretim yılında teşvikten yararlanacak her bir öğrenciye okul öncesinde 2 bin 680, ilkokulda 3 bin 220, ortaokul ve lisede 3 bin 750, temel liselere ise 3 bin 220 lira verilecek. Okul öncesi eğitim kurumlarında (anaokulu ve ana sınıfları) öğrenim görecek, yaşları 48-66 ay arasında olan öğrencilerin velileri veya vasileri, eğitim ve öğretim desteği için resmi veya özel okullardan e-Okuldaki Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Desteği Menüsü üzerinden başvuracak.
Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmak isteyen ve herhangi bir okulda kaydı görünmeyen okul öncesi öğrencilerinin velileri veya vasileri, okul öncesi eğitim yapılan resmi veya özel okullara kesin kayıtlarını yaptırarak eğitim ve öğretim desteği için e- Okuldaki Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Desteği Menüsü üzerinden başvurabilecek.

GEÇEN SENE DESTEKLENEN OKULLAR
Sakarya’da geçen sene 48 okul desteklenmişti. Bu okullar ise şunlar olmuştu: Özel Sakarya Fatih Fen Lisesi, Özel Neva Altınçocuk Anaokulu, Özel Adabilim İlkokulu, Özel Adabilim Anadolu Lisesi, Özel Doğa İlkokulu, Özel Doğa Anadolu Lisesi, Özel Sakarya Fatih Anadolu Lisesi, Özel Serdivan Fatih Anadolu Lisesi, Özel Sakarya Fatih İlkokulu, Özel Neva İlkokulu, Sakarya Üniversitesi Vakfı Özel İlkokulu, Sakarya Üniversitesi Vakfı Özel Anadolu Lisesi, Özel Doğa Ortaokulu, Özel Adabilim Ortaokulu, Özel Erenler Güneş Ortaokulu, Özel Teksen Ortaokulu, Özel Kale İlkokulu, Özel Ada Şafak Ortaokulu, Özel Aymini Anaokulu, Özel Şahin Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Özel Sakarya Fatih Ortaokulu, Adapazarı Özel Şahin Ortaokulu, Özel Neva Ortaokulu, Sakarya Üniversitesi Vakfı Özel Ortaokulu, Özel Serdivan Kale Ortaokulu, Özel Sakarya Uğur Değişim Anadolu Lisesi, Özel Serdivan Kale İlkokulu, Özel Kerime Hatun Anadolu Lisesi, Özel Beşsekiz Ortaokulu, Özel Sentez Anadolu Lisesi, Özel Sentez Ortaokulu, Özel Sentez İlkokulu, Özel Mefkure Ortaokulu, Özel Mefkure İlkokulu, Özel Serdivan Fatih Fen Lisesi, Özel Serdivan Fatih İlkokulu, Özel Serdivan Fatih Ortaokulu, Özel Mefkure Anaokulu, Özel Erenler Güneş Anaokulu, Özel Erenler Güneş İlkokulu, Özel Zeliha Anaokulu, Özel Teksen İlkokulu, Sakarya Özel Marifet Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Adapazarı Özel Şahin İlkokulu, Adapazarı Özel Şahin Anadolu Lisesi, Özel Küçük Şeyler Anaokulu, Özel Doğu Marmara Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Özel Verda Anaokulu. / Haber Merkezi

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz