Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Öğretim Üyelerimiz Olası Afet Tedbirlerini Yerel Yönetimle Paylaştı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Çelebi ve Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Utkucu Sakarya’da olası bir depreme karşı alınacak tedbirleri yerel yetkililerle paylaştı.

GÜNCEL
Öğretim Üyelerimiz Olası Afet Tedbirlerini Yerel Yönetimle Paylaştı

Öğretim Üyelerimiz Geyve ilçesinin hemen güneyinden geçen Kuzey Anadolu Fay Zonu hakkında bilgi vererek, bu kol üzerinde oluşabilecek olası deprem riskinin azaltılması konusunda alınabilecek tedbirleri yerel yetkililerle paylaştı. Şehrimiz için bir takım afet önlemlerinin alınması hususuna değinen öğretim üyelerimiz tedbirler kapsamında çalışmalara başlanılması gerektiğini ifade etti. Kamu yönetimi iş birlikleri üzerine fikir alışverişlerinin gerçekleştiği görüşmede afet konulu projelerin yapılması ve bu süreçte yerel yönetimle iletişim halinde olmanın önemi konuşuldu.
6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilimizde büyük hasarlara yol açan elim deprem felaketinin ardından benzer felaketlere hazır olunmasını sağlamak amacıyla sismik, jeolojik, jeodezik, geoteknik, jeofizik ve morfolojik gibi gözlemlerin yapılmasının şehrimiz ve ülkemiz açısından önem taşıdığı vurgusu yapılarak, afet riski azaltma tedbirleri kapsamında oluşabilecek sonuçlar hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Görüşmede kamu iş birliği kapsamında olası afet çalışmalarının birlikte yürütülmesi, sürecin takip edilmesi ve çözüm stratejilerinin birlikte geliştirilmesi konusunda mutabık kalındı.

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
4 + 3 =