Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

O olayın açıklamasını kongrede yaptı

CHP İl Başkanı Dündar ve Gül'e sahip çıktı

GÜNCEL
O olayın açıklamasını kongrede yaptı

CHP İl Başkanı Dündar ve Gül'e sahip çıktı

CHP İl Başkanı Ayça Taşkent, tutuklanan gazeteciler ile ilgili Pamukova ilçe kongresinde bir basın açıklaması yaptı. İşte Taşkent'in açıklaması. 

Can Dündar ve Erdem Gül’ün “MİT tırları soruşturması” olarak adlandırılan soruşturma kapsamında tutuklanması, demokrasi tarihimize ve basın özgürlüğü sicilimize eklenen yeni bir lekedir. Bu karar hukuki değil kanunsuz bir alıkoymadır. Basın Kanunu’nun açık hükümlerine göre mahkeme konusu bile olmayacak bir dosyada, tamamen ilgisiz konumdaki Cumhurbaşkanlığı makamının şikayet dilekçesiyle bir dava uydurulmuştur. Hukukun keyfiyete alet edildiği bu dava, sonucu ne olursa olsun, yok hükmündedir.
MİT tırlarıyla gerçekler, bir sene müddetçe hükümet gazeteleri dahil her yerde tefrika edilmişken, Can Dündar ve Erdem Gül yalnızca “Devlet sırrı” olarak ilan edilmiş ve casusluk suçlamasıyla iki gazeteci tutuklanmıştır. Çalışanları, FETO olarak nitelendirilen cemaat tarafından defalarca eziyete uğratılan hatta hapse atılan Cumhuriyet Gazetesi’nin kurumsal olarak en öndeki iki çalışanı, bu örgüte yardım/yataklıkla suçlanarak kamuoyunun zekasıyla alay edilmiştir.
Basın tarihimizin en vicdansız kararlarından biri olarak tarihe geçecek olan bu karar, tüm ortakları için utanç vesikası olacaktır. Ancak bu tutuklama kararı, Türkiye’nin demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yeni bir başlangıcında müjdecisidir. Çünkü karar, Erdoğan ve ekibinin korkularının tescilidir. Korkularına esir olmuş bu sözde iktidar sahipleri, kaçak saraylarının içinde kendilerine yarattıkları dünyadan başlarını dışarıya her uzattıklarında, yalnızlıklarıyla başbaşa kalacaklardır.
“Bizler casus değiliz, hain değiliz, kahraman değiliz. Bizler gazeteciyiz. Burada yapılan şeyde baştan sona gazetecilik faaliyetidir.” diyenCan Dündar’ı ve “Bir gazeteci, ülkesinin tehlikede olduğunu görüyorsa bu haberi yapmak onun görevi, zorunluluğudur.”  diyen Erdem Gül’ü en içten duygularımızla kucaklıyoruz.
Sevgili Can ve Erdem,
Sizleri tanıyor olmaktan gurur duyuyoruz. Halkın haber alma özgürlüğüne duyduğunuz sarsılmaz inanca yıllardır duyduğumuz hayranlığı bir kez daha ifade etmeyi sorumluluk olarak görüyoruz. Meslektaşlarınızla sürdürdüğünüz eşsiz dayanışma, kapınızı çalan tüm mağdurlara karşı gösterdiğiniz yakın ilgi için sizlere teşekkürlerimizi iletiyoruz.
Biliyoruz ki, başınız dik girdiğiniz o ceza evinden, başınız dik olarak çıkacaksınız. Ancak siz, ceza evine girerken sevinç çığlıkları atanlar, “Oh olsun” diyenler, korkak yüreklerinin ve karanlık yüzlerinin teşhir olduğunu unutmasın. Haksız karara rağmen, şahsi menfaatleri için susmayı tercih edenler de unutmasın ki onları boğacak olan da bu suskunluklarıdır. Onlar, silinmeyecek bir utancı kişisel tarihlerine not ettiler.
Susmayanları, bu haksız karara tepki gösteren tüm vatandaşlarımızı da Can ve Erdem’in şahsında selamlıyoruz. Gösterdiğimiz bu dayanışma, Türkiye’nin gelişmesinin önünde duran tüm kötülük ve engellerin yok edilmesinde en önemli kilometre taşlarından biri olacaktır.

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
7 + 7 =