Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı SATSO’daydı

“Sektörel İş Birliği Toplantısı” SATSO Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi

GÜNCEL
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı SATSO’daydı

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce organize edilen “Sektörel İş Birliği Toplantısı” Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu, Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Mesleki Tabanlı Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları, Resmî Kuruluşların İl Müdürleri, SATSO üyesi firma temsilcileri, Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevli müdür ve bürokratların katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya SATSO’yu temsilen Yönetim Kurulu Başkanvekili Gökhan Tiryaki ve Yönetim Kurulu Üyeleri ev sahipliği yaptı.

Toplantıda Milli Eğitim Bakanlığı ve iş dünyası temsilcilerinin paydaşlığında mesleki eğitimi geliştirecek, teşvik edecek proje fikirleri, Tematik Meslek Liseleri, mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik planlanan çalışmalar, ve iş dünyasının istihdam ihtiyacının sağlanmasına yönelik istişarelerde bulunuldu.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu: Yıllar içinde gelişen ve gelişmeye devam eden Türkiye’nin, günümüzde her alanda nitelikli insan ihtiyacının karşılanması bakımından mesleki eğitime verilen değer her geçen gün artmaktadır. Bu değer kapsamında MEB olarak yeni dönemde mesleki eğitimin güçlenmesi ve toplumsal algı olarak tahkim edilmesini sağlamak için harekete geçtik. Çocuklarımızın işgücü piyasasının her alanında milletine fayda sağlayan bireyler olarak yetişmeleri için ise sektör içi ve sektöre entegre okul modelinin verimli olacağına inanarak işletmelerimiz ile görüşmeler yaptık. Ortaöğretim kurumları arasında çocuklarımız tarafından mesleki eğitim tercihlerini öncelik kazandırmak maksadıyla yönlendirme çalışmalarına da ağırlık vermeyi planlıyoruz. Mesleki eğitimi; eğitim-üretim-istihdam bilinci çerçevesinde geliştirerek ülkemizin ekonomik geleceği açısından girişim ve markalaşma değeri ekseninde başarıya ulaştırmayı hedefliyoruz. İş dünyası ve eğitim paydaşlarının bu anlamda iş birliği ise büyük önem taşıyor.” dedi.  

Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz: “Ülkemizin bugün ihtiyacı olan iş ve meslek dalları nelerdir, yarın ne olacaktır bunu araştırmamız gerekiyor. İl istihdam kurulunda düşük istihdam oranı yüksek olan alanlarda kontenjan açabiliriz. Bazı meslekleri icra edebilmek için mutlaka örgün eğitim şartı getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. İş dünyamızın, milli eğitim Bakanlığımızın her türlü proje ve teklifine açığız. İş birliği içinde yapabiliriz. Artık günümüzde ailelerin ne istediğinin, neyi uygun gördüğünün değil çocukların yeteneklerinin ne olduğu önemlidir. Meslek liselerinin donanım olarak da artık çok daha iyi düzeyde olduğunu biliyoruz, daha da iyi olabilir. Bizler işçilerimizi memnun etmek için kurumsal aidiyet duygusunu çalışanlarımıza verebilirsek verimimizde artış olacaktır.” dedi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
2 + 5 =