Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Kuşlarda psikolojik sorunlar

İnsanlar psikolojik sorunların yalnız insanlara ait olduğuna inanırlar. Gerçekler ise öyle değildir. Diğer canlılarda da psikolojik sorunlar olabilir.

GÜNCEL
Kuşlarda psikolojik sorunlar

İnsanlar psikolojik sorunların yalnız insanlara ait olduğuna inanırlar. Gerçekler ise öyle değildir. Diğer canlılarda da psikolojik sorunlar olabilir.

   Evde beslemiş olduğumuz kuşların insanlar gibi psikolojik sorunları olabiliyor. Kliniğimize psikolojik sorunları için , baş vuran hayvan sahipleri teşhis sonrası şok oluyorlar.
   Hatta bazıları benzer sorunların  kendilerinde olduğunu ifade ederler. Evcil kuşlar, stres, can sıkıntısı, korku, hormon değişiklikleri veya çoğalabilen değişkenler nedeniyle çeşitli davranış sorunları sergileyebilirler.  Kuşlar gelişmiş akıllı ve hassas canlılardır.
   Isırma, çığlık atma, tüy yolma, yıkıcı davranışlar ve bölgesel  kendilerine verilen hasarlar kuşlarda en yaygın görülen davranış sorunlarından bazılarıdır.
    Bir kuş korktuğunda, tedirgin olduğunda veya oynadığında psikolojik semptomları ortaya çıkabilir. Kuşların  psikolojik  semptomları  çığlık atmak, coşkuyu, korkuyu veya tatminsizliği ifade için kullanılabilir. Tüy yolma, fiziksel veya psikolojik zorluklardan kaynaklanabilecek bir tür zararı kendine verme işlemidir. Sıkıntı veya merak kendisi için  yıkıcı eylemlere yol açabilir.
   Çiftleşme mevsimi veya hayali davetsiz misafirlerin varlığı, bölgeselliği tetikleyebilir. Bu davranış sorunları kuşu veya sahibini tehlikeye atabilir ve aralarındaki bağı zorlayabilir.
   Sonuç olarak, bu davranışın kökenini ve çözümlerini barındırabilir ve ayrıca kuşa yeterli bakım ve uyarımı sunmak için kritik öneme sahiptir.
   Sağlıklı bir beslenme, uygun oyuncaklar ve zenginleştirme, pozitif takviye eğitimi, sosyal katılım ve veteriner kontrolleri bazı güncel çözüm yollarıdır.
    Kuşlarda benzer sorunlarla karşılaştığınızda veteriner hekiminize çözüm için baş vurabilirsiniz.
    Size ve can dostu kuşlarınıza sağlıklı güzel günler dilerim.

Mustafa YILDIZ
Veteriner HEKİM

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
7 + 9 =